fbpx

Czy można wydać jedną tabletkę więcej? – Pytanie do redakcji

Autor:
mgr farm.
Publikacja: 27/09/2023
Farmaceuta podaje opakowanie tabletek.
Co zrobić jak czas kuracji ogranicza ilość leku? Czy można wydać więcej niż na recepcie?

Spis treści

Treść tylko dla farmaceutów i techników farmaceutycznych.

Pytanie czytelnika

Clindamycin MIP 300 tabletki powlekane 0,3g
1op. a 16 tabl. (2 blistry po 8 tabl.)
D.S. 3 x dziennie 1 tabl. przez 5 dni o stałej porze dnia (rano: 1 tabl., w południe: 1 tabl., wieczorem: 1 tabl.) niezależnie od posiłku doustnie D.S. 3x dziennie, co 8h, przez 5 dni
Odpłatność: 50%

Proszę o podpowiedź jak wydać antybiotyk gdy ilość w opakowaniu jest większa o 1 tabletkę niż wynika z dawkowania.

Nasza odpowiedź

Na taką receptę można wydać tylko 8 tabletek.

Rozporządzenie w sprawie recept w § 8. ust. 3 podaje wprost jak czytać taki zapis. Poniżej właściwy fragment rozporządzenia:

§ 8. 3. Jeżeli z liczby, wielkości opakowań, liczby jednostek dawkowania i sposobu dawkowania podanego na recepcie wynikają różne ilości produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, osoba wydająca wydaje najmniejszą z nich jako ilość przepisaną przez osobę wystawiającą receptę.[1]

W podanym przykładzie mamy:

z liczby, wielkości opakowań – 1op. a 16 tabl. (2 blistry po 8 tabl.)

liczby jednostek dawkowania i sposobu dawkowania – 3 x dziennie 1 tabl. przez 5 dni

Przy takim zapisie rozporządzenie stanowi, że wydać możemy 15 tabletek i taką ilość leku przepisano na recepcie.

Jak wydać niepełne opakowanie?

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie zapotrzebowań oraz wydawania z apteki, antybiotyk doustny można podzielić. Jednocześnie określono, że nie można wydać więcej niż określono na recepcie. Ponadto, nie można dzielić opakowań bezpośrednich. Omawiany fragment rozporządzenia poniżej::

§ 5. 3. Dopuszcza się dzielenie opakowań następujących produktów leczniczych:

1) antybiotyki do stosowania wewnętrznego,

– jeżeli nie przyczyni się to do zmiany gwarantowanej przez producenta jakości produktu leczniczego, a każde wydane opakowanie bezpośrednie jest oznakowane datą ważności i numerem serii, w opakowaniu własnym apteki, do którego dołącza się ulotkę lub jej kopię.

4. Osoba wydająca produkt leczniczy dzieli zawartość opakowania do ilości maksymalnie zbliżonej, ale nie większej niż jest określona na recepcie.
5. Dzieleniu, o którym mowa w ust. 3, nie podlega opakowanie bezpośrednie.[2]

W omawianym przykładzie mamy antybiotyk doustny, czyli można dzielić. Dzielić do ilości maksymalnie zbliżonej, ale nie większej niż 15 tabletek, bo tak należy odczytać tę receptę. Opakowanie bezpośrednie, czyli blister nie podlega podziałowi. Zatem, na taką receptę można wydać tylko 8 tabletek. 

Czy można wydać kolejne 8 tabletek bez refundacji?

W mojej ocenie nie można wydać kolejnych 8 tabletek, gdyż na recepcie zostało tylko 7 tabletek. Wydanie 8 tabletek jest bezcelowe, bo nie wystarczy na kurację. Wydanie 16 tabletek (nawet bez refundacji) jest niezgodne z przepisami, bo na recepcie zapisano tylko 15 tabletek.  Dobrym rozwiązaniem tej sytuacji, jest wydanie 8 tabletek z tej recepty i wystawienie recepty farmaceutycznej na kolejne 8 tabletek. Inne rozwiązanie to wystawienie kolejnej recepty refundowanej na 8 tabletek lub na 16 tabletek i anulowanie tej recepty, przez osobę, która wystawiła pierwszą receptę.

Jak wydać lek, jeśli nie podano jego ilości?

Drugi przykład dawkowania w pytaniu: D.S. 3x dziennie, co 8h, przez 5 dni. To dawkowanie nie zawiera ilości leku, tylko częstotliwość i czas kuracji. Przy takiej recepcie § 8. 3. nie ma zastosowania. Teraz sprawa jest prostsza. Przepisano 16 tabletek bez dawkowania. Na podstawie § 8 ust. 1 pkt 4 można wydać ilość nie większą niż zawartą w dwóch najmniejszych refundowanych opakowaniach tego produktu.

 

Piśmiennictwo

  1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 23.12.2020 r. w sprawie recept. Dz.U.2020.2424 pełny tekst
  2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 12.10.2018 r. w sprawie zapotrzebowań oraz wydawania z apteki produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych. Dz.U.2022.1164 tekst jednolity

Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Najwyżej oceniane
Nowsze Najstarsze
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina Matyjaszczyk-Gwarda

A czy w takim wypadku nie można skorzystać z możliwości wydania +/-10% (art. 44 ust. 2c ustawy o refundacji leków) i wydać opakowania 16 tbl. na zniżkę?

Malgorzata Herbus

Panie Robercie a skąd informacja, że 2c nie ogranicza się do odpowiedników, skoro cały art. 44 dotyczy odpowiedników?

Barbara Żołna

A co w sytuacji:
Sumammed 500 mg 1 op a 3tabl, wypisane ze zniżką
DS: 2 tabletki jednorazowo
🙂

FB
Twitter/X
LinkedIn
WhatsApp
Email
Wydrukuj

Zobacz też

Inne o zagadnieniu:

6
0
Wyraź swoje zdanie i dodaj komentarz :)x

Zaloguj się