fbpx

Czy w przypadku wydania leku Furosemidum Polfarmex zamiast Furosemidum Polpharma należy zaznaczyć wydanie odpowiednika w DRR? – Pytanie do redakcji

Autor:
mgr farm.
Dodano: 23/08/2023
Aktualizacja: 08/09/2023
Furosemidum Polfarmex i Furosemidum Polpharma są odpowiednikami.
Furosemidum Polfarmex i Furosemidum Polpharma są odpowiednikami.
Czy w przypadku wydania leku Furosemidum Polfarmex zamiast Furosemidum Polpharma należy zaznaczyć wydanie odpowiednika w DRR?

Pytanie czytelnika

Proszę o potwierdzenie, że w przypadku wydania np. Furosemidu Polfarmex, zamiast Furosemidu Polpharmy, nie trzeba zaznaczać odpowiednika w DRR.
Wiem, że apteki różnie podchodzą do tej kwestii.
Dziękuję.

Zobacz też: Czym jest Dokument Realizacji Recepty (DRR)?

Nasza odpowiedź

Furosemidum Polfarmex oraz Furosemidum Polpharma są swoimi odpowiednikami, lekami produkowanymi przez różnych producentów. W razie ich zamiany konieczne jest zaznaczenie odpowiednika i przekazanie tej informacji w DRR.

Świadczy o tym poniższy fragment Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie recept.

§ 5. 8. W przypadku realizacji recepty, na której przepisano produkt leczniczy, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrób medyczny podlegający refundacji, Dokument Realizacji Recepty obejmuje także następujące dane:
7) znacznik wskazujący na wydanie odpowiednika w rozumieniu art. 2 pkt 13 ustawy o refundacji, jeżeli dotyczy.[1]

Z kolei dla jasności art. 2 pkt 13 ustawy o refundacji określa znaczenie słowa odpowiednik – “w przypadku leku – lek zawierający tę samą substancję czynną oraz mający te same wskazania i tę samą drogę podania przy braku różnic postaci farmaceutycznej”.[2]

Jeśli apteki podchodzą do tej sprawy inaczej, popełniają błąd. Chyba że na recepcie jest napisane tylko Furosemidum – wtedy traktujemy to jako nazwę międzynarodową. Podobna sytuacja miała miejsce przy zamianie leków z hydroksymocznikiem. Jeśli na recepcie napisano Hydroxycarbamid, można wydać Hydroxyurea-Medac nie oznaczając zamiennika, ale przy zapisie Hydroxycarbamid Teva, zamianę trzeba oznaczyć, bo zapisano na recepcie preparat handlowy, a nie nazwę chemiczną. Oczywiście problem ten istniał w przypadku recept papierowych, teraz na recepcie mamy zawsze nazwy handlowe.

Piśmiennictwo:

  1. ISAP: Dz.U. 2020 poz. 2424. pełny tekst
  2. ISAP: Dz.U. 2021 poz. 523. pełny tekst

Czy ten materiał był przydatny?
Czy przedstawiony materiał był przydatny?
Hidden

Więcej z kategorii "":

Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj najnowszy numer Gońca Aptecznego:

0
Wyraź swoje zdanie i dodaj komentarz :)x
Scroll to Top

Zaloguj się

Zgłoś problem/błąd

Przepraszam. Musisz być zalogowany, aby zobaczyć ten formularz.