Cochrane: Paracetamol nieskuteczny w leczeniu bólu krzyża

Paracetamol nie jest skuteczniejszy niż placebo w leczeniu nieswoistego bólu krzyża, zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej.

Paracetamol (4 g dziennie) nie jest skuteczniejszy niż placebo w leczeniu nieswoistego bólu krzyża, zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej – czytamy w przeglądzie Cochrane z 2016 roku. Są to dane wysokiej jakości.

Celem przeglądu systematycznego przeprowadzonego przez Cochrane była ocena korzyści ze stosowania paracetamolu w nieswoistym bólu dolnego odcinka kręgosłupa (LBP – z ang. low back pain). Włączono do niego dwa badania na łącznej liczbie 1785 osób, u których w ostatnim czasie nagle wystąpił ból krzyża. Oprócz skuteczności w hamowaniu bólu uwzględniono również wpływ na jakość życia i sen, działania niepożądane i subiektywne poczucie powrotu do zdrowia.

Dalsza część dostępna jedynie dla osób związanych zawodowo z ochroną zdrowia. Zaloguj się.

zamknij

Podziel się:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Powiązane opracowania:

Dyskusja

Ten temat zawiera 0 odpowiedzi, ma 1 głos, i został ostatnio zaktualizowany przez  Redakcja 4 miesiące, 2 tygodnie temu.

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.

Nasze projekty
Partnerzy Pilotażu Opieki Farmaceutycznej
Partner Usługi Przegląd Lekowy Pilotaż opieki farmaceutycznej
Partner Usługi Przegląd Domowej Apteczki Pilotaż opieki farmaceutycznej
Partner Usług Pilotaż opieki farmaceutycznej
Partner Usług Pilotaż opieki farmaceutycznej