Sprawdź swoją wiedzę

Ostatnio na forum:

Ostatnie komentarze do artykułów:

Case studies

Najnowsze wpisy

Zespół długiego QT i torsade de pointes (TdP). Jakie leki zwiększają ryzyko?

Leki wydłużające QT pisane są przez lekarzy różnych specjalizacjacji (psychiatra, internista, kardiolog, lekarz rodzinny...) i czasem dopiero w aptece istnieje możliwość wychwycenia interakcji.

Wiele powszechnie stosowanych leków może wywoływać rzadkie, ale poważne i potencjalnie śmiertelne działania niepożądane. Jednym z takich groźnych dla życia efektów ubocznych (ADR) jest nabyty zespół długiego QT oraz tzw. balet serca (TdP). Z tymi terminami spotykamy się na co dzień czytając choćby ChPL lub ulotki leków, jednak nie każdy rozumie, co właściwie oznaczają. W artykule poruszone są zagadnienia wymagające przypomnienia podstaw fizjologii - jeśli jednak nie chcesz się w nie zagłębiać, zapamiętaj najważniejsze:

  • zespół długiego QT (LQTS) to nieprawidłowości w EKG, których przyczyną są zaburzenia rytmu serca,
  • prowadzi do migotania komór oraz słynnego torsade(s) de pointes (TdP) (czyt. torsad depuant), które przy braku czynności reanimacyjnych, kończy się śmiercią,
  • zespół może być wrodzony (wówczas jest to mutacja kanałów jonowych) lub nabyty (jako działanie niepożądane leków),
  • wzrost ryzyka zależy od dawki!
  • im więcej leków wydłużających QT, tym większe ryzyko wystąpienia arytmii,
  • ryzyko możesz minimalizować sprawdzając, czy pacjent nie stosuje kombinacji leków wydłużających QT (tabela poniżej),
  • jeśli leków nie można odstawić, wskazane jest wykonanie EKG po włączeniu kolejnego leku.

Dalsza część dostępna jedynie dla osób związanych zawodowo z ochroną zdrowia. Zaloguj się.

Sprawdź swoją skrzynkę pocztową. Otrzymasz link aktywacyjny.

Podziel się:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
  Subskrybuj  
Powiadom o
Redakcja

Czytaj też: