Powiadomienia
Wyczyść

Fenylefryna – skuteczna, czy brak dowodów?  


Posty: 21
Aktywny użytkownik
Dołączył: 3 lata temu

Ostatnio zdarzyło mi się przeczytać kilka badań, w których zaprzeczano jakoby fenylefryna była skuteczna tak jak pseudoefedryna w leczeniu nieżytu nosa. Czy ktoś mógłby podać jakieś sprawdzone badania na ten temat, bo wyniki są różne, a mamy wiele preparatów na rynku właśnie z tym składnikiem.

Oto jedne z badań, które nasunęło mi pomysł, aby zadać to pytanie:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19230461

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2048561/

Odpowiedz
4 odpowiedzi
Posty: 324
Specjalista
Dołączył: 4 lata temu

Kiedyś już o tym wspominano na tym portalu w komentarzach, w temacie:

https://opieka.farm/forum/wiedza/fenylefryna-paracetamol-feniramina-i-reszta-krotka-charakterystyka/#post-2180

Pewnie “Zeszyty apteczne” problem również poruszają? 🙂

Odpowiedz
1 Odpowiedz
Dołączył: 3 lata temu

Aktywny użytkownik
Posty: 21

@curapharm Czytałem powyższy temat, ale mam nieco wątpliwości, chociażby tutaj, Pan Konrad napisał:

Jeśli u pacjenta to zapalenie zatok ma podłoże alergiczne, leki takie jak Cirrus Duo czy Claritine Active są bardzo skuteczne.”

Czy chodzi tutaj tylko i wyłącznie o lek antyhistaminowy, czy połączenie razem z pseudoefedryną jest bardziej skuteczne? Jeśli to drugie, to jednak pseudoefedryna jest skuteczna w pewnych wskazaniach. Z kolei w innych postach jest wyraźnie odradzane stosowanie sympatykomimetyków, bo mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku. Dlatego chciałem rozszerzyć wątek i dowiedzieć się, czy w ogóle są jakiekolwiek wskazania do stosowania pseudoefedryny/fenylefryny? I jak się ma sama fenylefryna, bo owszem jedna osoba zauważyła, że nie była bardziej skuteczna od placebo, ale badania jakie czytałem są sprzeczne i chciałem raz na zawsze uciąć ten temat pozostając z konkretnym wytłumaczeniem. Mam nadzieję, że dobrze mnie zrozumiałaś 🙂 

 

Odpowiedz
Konrad Tuszyński
Posty: 632
Ekspert
Dołączył: 4 lata temu

Zgodnie z zasadami EBM, należy opierać się na najlepszych dostępnych dowodach, czyli np. metaanalizach, a nie wyrywkowych publikacjach. W przypadku fenylefryny (doustnie, 10 mg, w redukcji objawów ze strony zapalenia zatok i nieżytu nosa) wykonano 2 metaanalizy, jedna wykazała brak efektu (przegląd niezależny), a jedna (sponsorowana, głównie przez producenta Theraflu) wykazała efekt lepszy niż placebo. Opisaliśmy to całkiem dokładnie (tak myślę) w wydaniu II Zeszytu o przeziębieniu (rozdział 15.3 Pseudoefedryna czy fenylefryna). Wnioski są takie, że pseudoefedryna ma udowodnioną skuteczność, a fenylefryna kwestionowaną i prawdopodobnie jest to placebo. ALE mówimy tu o doustnych 10 mg. Donosowo fenylefryna działa i to skutecznie. 🙂

Co do pytania o Cirrus, chodzi głównie o cetyryzynę, bo pseudoefedryna będzie wykazywała działanie objawowe (bo nie przyczynowe) niezależnie od podłoża (alergiczne czy infekcyjne). 🙂

Odpowiedz
1 Odpowiedz
Dołączył: 3 lata temu

Aktywny użytkownik
Posty: 21

@tuszek O taką odpowiedź mi chodziło! Bardzo dziękuję Panie Konradzie. Mam jeszcze sporo pytań, ale już pomału zaczynam czuć zażenowanie, że tak wiele ich zadaję. Pozdrawiam ?

 

Odpowiedz

Sprawdź swoją wiedzę

Ostatnie komentarze do artykułów:

  • Konrad Tuszyński komentuje Nadmierna potliwość – co polecić?: “Przeprowadzone badania wykazały, że nie wpływa. 🙂 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18494900/
  • Konrad Tuszyński komentuje Nadmierna potliwość – co polecić?: “Tu jest jeszcze przegląd: https://opieka.farm/dermatologia/sposoby-na-nadmierna-potliwosc/ 🙂
  • Paweł Grochecki komentuje Nadmierna potliwość – co polecić?: “Można byłoby wspomnieć jeszcze o preparatach z metanaminą. I to nie tylko o tym wyprodukowanym przez pewną bardzo popularną firmę.…
  • Piotr Bednarek komentuje Nadmierna potliwość – co polecić?: “A czy preparaty zamykające gruczoły potowe, stosowane długotrwale, głównie w lecie nie wpływają negatywnie na procesy termoregulacji organizmu ?

Najnowsze wpisy

Masz już nowy numer Gońca Aptecznego?

Zaloguj się

Portal dedykowany jest osobom związanym z ochroną zdrowia. Prosimy o zalogowanie się lub rejestrację.