Sprawdź swoją wiedzę

Ostatnie komentarze do artykułów:

Case studies

Najnowsze wpisy

świąd nóg –> przeg…
 
Powiadomienia
Wyczyść

świąd nóg –> przegląd lekowy  


Lucyna Augustyniak
Posty: 8
Aktywny użytkownik
Dołączył: 3 lata temu

Witajcie,

mój pacjent skarży się na świąd nóg. Wydaje mi się że to od Xarelto, ale może macie jakieś inne pomysły?

Odpowiedz
1 odpowiedź
Jakub Lenard
Posty: 146
Zaawansowany
Dołączył: 3 lata temu

Bardzo ciekawy Pan, żeby nie powiedzieć przypadek! 😉

Poza listą leków podałaś trochę mało informacji. Jeżeli nie ma żadnych współistniejących schorzeń dermatologicznych (np. wyprysk, przesuszenie skóry, itd.), to jest całkiem sporo możliwych przyczyn uogólnionego świądu – najczęstsze to PChN (toksyny mocznicowe), anemia z niedoboru żelaza, zaburzenia hematologiczne i działania niepożądane leków (np. opioidy, antykoagulanty, preparaty żelaza, diuretyki, ACE-I)

 

Jeżeli przyczyną jest niedokrwistość z niedoboru żelaza świąd zwykle szybko ustępuje po suplementacji. Jeśli przyczyna niedoboru żelaza jest nieznana i występuje świąd, poczytaj w źródle poniżej co może być przyczyną.

Jeśli jest to działanie niepożądane leku czasami da się ustalić związek przyczynowo-skutkowy, np. jeśli świąd pojawia się w bardzo powtarzalny sposób 1-2 h po wzięciu leku, a czasami ciężko to ustalić. Jeśli ryzyko jest akceptowalne (dla obydwu stron) zazwyczaj zaleca się zaprzestanie brania danego leku i obserwację, czasami też można próbować zmianę na inny lek z danej grupy, np. apiksaban zamiast Xarelto. Albo zastosować leczenie przeciwświądowe bez dociekania co i dlaczego 😊

Ja bym zwrócił na jeszcze ważniejszy problem – zasadność połączenia amlodypina + diuretyk pętlowy. Jeżeli torasemid był przepisany na obrzęki spowodowane przez amlodypinę, to jest to klasyczna kaskada i narażanie na działanie niepożądane diretyku pętlowego, który się stosuje przy hiperwolemii, a nie redystrybucji płynów jak w przypadku blokerów Ca. W konsekwencji zaburzenia elektrolitowe, zawroty głowy i betahistyna oraz zaburzenia oddawania moczu i doksazosyna + finasteryd.

http://www.bad.org.uk/shared/get-file.ashx?id=5927&itemtype=document

Odpowiedz

Zaloguj się

Portal dedykowany jest osobom związanym z ochroną zdrowia. Prosimy o zalogowanie się lub rejestrację.