fbpx

Ibuprofen – Ścieżka rekomendacji

Autor:
mgr farm.
Publikacja: 04/03/2024
fot. Shutterstock
Ibuprofen - komu polecać, jak stosować, jak działa, na jakie interakcje i efekty uboczne zwrócić uwagę?
Wskazania:

Spis treści

Treść tylko dla farmaceutów i techników farmaceutycznych.

Ibuprofen jest lekiem stosowanym w terapii bólu o słabym lub średnim nasileniu, gorączki, chorób takich jak przeziębienie oraz stanów zapalnych organizmu. W sprzedaży OTC dostępny jest w postaci szerokiej gamy preparatów: tabletek, kapsułek, zawiesiny doustnej, czopków, maści, żelu oraz plastrów.

Ibuprofen – Komu polecać?

U dorosłych ibuprofen można polecić kiedy pacjent zmaga się z:

  • bólem głowy, także tym pochodzenia migrenowego,
  • bólem zęba lub tym występującym po jego ekstrakcji,
  • bólem mięśni, kości czy stawów,
  • nerwobólem, bólem menstruacyjnym albo bólem innego pochodzenia,
  • gorączką, która towarzyszy przeziębieniu, grypie, infekcjom lub jest objawem poszczepiennym.

Ibuprofen może być też zarekomendowany u dzieci już powyżej 3. miesiąca życia w przypadku wystąpienia:

  • bólu spowodowanego ząbkowaniem,
  • gorączki, będącej wynikiem szczepienia,
  • gorączki, towarzyszącej infekcjom w tym przeziębieniu i grypie.[1][2]

Ibuprofen jest także podawany dożylnie w farmakologicznym leczeniu przetrwałego przewodu Botalla, kiedy u noworodka po porodzie nie dojdzie do jego samoistnego zamknięcia i przekształcenia w więzadło tętnicze. Ibuprofen wykazuje lepszy profil bezpieczeństwa w porównaniu ze stosowaną w tym schorzeniu indometacyną.[3][4]

Ibuprofen – Jak stosować?

W przypadku dzieci dawka ibuprofenu przeliczana jest na masę dziecka i przy lekach dostępnych bez recepty maksymalna dobowa dawka wynosi 30 mg/kg m.c. Dla osób powyżej 12. roku życia maksymalna dawka dobowa to 1200 mg. Jeżeli chodzi o leki na receptę maksymalna dawka dobowa wzrasta do 2400 mg. Efekt przeciwbólowy oraz przeciwgorączkowy działania leku będzie pojawiał się po 30 do 60 minut po jego zażyciu i utrzymuje się w przedziale od 4 do 6 godzin. Długość i częstotliwość terapii zależą od stanu pacjenta. Jeżeli jednak po stosowaniu ibuprofenu dłużej 3 dni pacjent nie dostrzega poprawy, należy skierować go do lekarza w celu zdiagnozowania przyczyny objawów.[5][6]

Doustne preparatu zawierające ibuprofen przez pacjentów niemających problemów z żołądkiem mogą być przyjmowane na czczo i popite jedynie wodą. Przy krótkotrwałym stosowaniu ryzyko uszkodzenia śluzówki żołądka jest niewielkie, a działanie leku następuje szybciej. Jeżeli jednak u pacjenta występują działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego lek należy przyjmować po posiłku lub jeżeli to możliwe zamienić jego formę przyjmowania z doustnej na zewnętrzną (maści, plastry).[7]

Ibuprofen – Jak działa?

Ibuprofen należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jego mechanizm działania jest charakterystyczny dla substancji z tej grupy. Hamuje on działanie cyklooksygenazy (COX), czyli enzymu, którego izoformy biorą udział w syntezie prostaglandyn, mających działanie patologiczne lub utrzymujących homeostazę organizmu. Prostaglandyny prozapalne biorą udział w powstawaniu objawów stanu zapalnego jak obrzęk, zwiększona przepuszczalność naczyń i napływ leukocytów. Ibuprofen, hamując COX-2 zmniejsza syntezę prostaglandyn PGE2 i PGI2, co leży u podstaw jego działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego. PGE2 jest również odpowiedzialna za powstawanie gorączki oraz skurcz mięśni gładkich macicy, które także zostają zatrzymane po przyjęciu leku. Hamowanie COX-1 prowadzi natomiast do zatrzymania syntezy tromboksanu w płytkach krwi, co uwidacznia się jaki działanie antyagregacyjne.[8]

Ibuprofen – Na co uważać?

Stosowanie ibuprofenu jest przeciwwskazane wśród pacjentów, u których:

  • po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego (ASA) lub innego leku z grupy NLPZ zaobserwowano reakcję alergiczną, ponieważ istnieje ryzyko jej powtórnego wystąpienia po zażyciu ibuprofenu,
  • w wywiadzie występuje choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, a także krwawienia z przewodu pokarmowego również te związane z przyjmowaniem NLPZ,
  • stwierdzono chorobę nerek, ze względu na hamujące działanie ibuprofenu w stosunku do prostaglandyn, pełniących w nerkach funkcje ochronne i regulujące. Także u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby lub serca,
  • do leczenie wdrożone zostały jeszcze inne leki z grupy NLPZ ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Preparaty z ibuprofenem nie powinny być także stosowane u kobiet w trzecim trymestrze ciąży, ponieważ występuje wtedy zwiększone ryzyko przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego u dziecka. Również u dzieci ze zdiagnozowaną ospą wietrzną Ibuprofen jest przeciwwskazane ze względu na możliwość rozwoju powikłań w postaci skórnych nadkażeń bakteryjnych lub trudno gojących się ran.

Ibuprofen wykazuje wysoki profil bezpieczeństwa. Mogą jednak pojawić się działania niepożądane szczególnie u pacjentów przyjmujących go dłużej niż 7 dni lub w wysokich dawkach. Pochodzą one najczęściej z przewodu pokarmowego i objawiają się bólem brzucha, niestrawnością czy nudnościami.[9][10]

Ibuprofen – Na jakie interakcje zwracać uwagę?

Należy zwrócić uwagę pacjenta na stosowanie innych leków mogących wchodzić w interakcję z ibuprofenem. Nagromadzenie różnych preparatów z grupy NLPZ może prowadzić do zwiększenia ryzyka wystąpienia działań niepożądanych, głównie na tle żołądkowo-jelitowym. Dodatkowo w przypadku kwasu acetylosalicylowego należy zachować 2 godzinny odstęp między nim, a ibuprofenem. Zalecenie to wynika z możliwości hamowania przez Ibuprofen działania kardioprotekcyjnego niskich dawek ASA. Zwiększonym ryzykiem krwawień z przewodu pokarmowego obarczeni są także pacjenci w trakcie terapii glikokorykosteroidami. Pacjentom leczącym się na nadciśnienie należy zwrócić natomiast uwagę na możliwość obniżania przez Ibuprofen skuteczności tych leków oraz zaznaczyć potrzebę częstszego kontrolowania ciśnienia gdy stosowanie ibuprofenu trwa dłużej niż 7 dni. Odwrotną sytuację obserwuje się w stosunku do leków przeciwzakrzepowych, których siła działania może ulec zwiększeniu w związku z właściwościami leków należących do grupy NLPZ. Przyjmowanie ibuprofenu razem z litem lub metotreksatem może prowadzić do zwiększenia ich stężenia w surowicy krwi, a w konsekwencji do zatrucia organizmu.[5][11]

Ibuprofen – Dodatkowe informacje

Dostępne w Polsce preparaty z ibuprofenem zestawiono poniżej:

KategoriaNazwa handlowaPostaćDawkaWielkość opakowaniaTermin ważności po otwarciuWiek od którego można stosować (lub waga)
OTCAxoprofentabletki powlekane200 mg10 tabl.nie dotyczy> 7. r.ż.
OTCAxoprpfen Fortetabletki powlekane400 mg20 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
50 tabl.
OTCAxoprofen Fortezawiesina doustna40 mg/ml100 ml3 miesiące> 3. m.ż.
200 ml
OTCBebyfenzawiesina doustna100 mg/ml100 ml3 miesiące> 3. m.ż.
OTCBuscofemkapsułki miękkie400 mg6 kaps.nie dotyczy> 12. r.ż.
12 kaps.
OTCDolgitkrem50 mg/g20 gbrak danych> 14. r.ż.
50 g
100 g
OTCDolgit Gelżel50 mg/g20 gbrak danych> 14. r.ż.
50 g
100 g
OTCIbufenczopki200 mg5 szt.nie dotyczy> 6. r.ż.
OTCIbufen Babyczopki125 mg5 szt.nie dotyczy> 12,5 kg
10 szt.
OTCIbufen Babyczopki60 mg5 szt.nie dotyczy> 3. m.ż.
10 szt.
OTCIbufen dla dzieci FORTE o smaku malinowym lub truskawkowymzawiesina doustna200 mg/5 ml40 ml6 miesięcy> 3. m.ż.
100 ml
OTCIbufen dla dzieci o smaku malinowym lub truskawkowymzawiesina doustna100 mg/5 ml100 ml6 miesięcy> 3. m.ż.
120 ml (smak truskawkowy)
OTCIbufen Juniorkapsułki miękkie200 mg6 kaps.nie dotyczy> 20 kg
10 kaps.
OTCIbufen mini Juniorkapsułki miękkie100 mg15 kaps.nie dotyczy> 4. r.ż.
OTCIbumzawiesina doustna100 mg/5 ml130 g6 miesięcy> 3. m.ż.
OTCIBUM dla dzieciczopki125 mg10 szt.nie dotyczy> 12,5 kg
OTCIBUM dla dzieciczopki60 mg10 szt.nie dotyczy> 6kg
OTCIbum Express Fortekapsułki miękkie400 mg12 kaps.nie dotyczy> 12. r.ż.
24 kaps.
36 kaps.
OTCIbum Feminakapsułki miękkie200 mg6 kaps.nie dotyczy> 20 kg
10 kaps.
OTCIbum Fortezawiesina doustna200 mg/5 ml100 g6 miesięcy> 3. m.ż
(smaki: malinowy, truskawkowy, bananowy)130 g
OTCIbum Fortekapsułki miękkie400 mg12 kaps.nie dotyczy> 12. r.ż.
24 kaps.
36 kaps.
OTCIbum Forte Purezawiesina doustna200 mg/5 ml100 g12 miesięcy> 3. r.ż.
OTCIbum Sprintkapsułki miękkie200 mg30 kaps.nie dotyczy> 12 r.ż.
60 kaps.
OTCIbum Sipermaxkapsułki miękkie600 mg10 kaps.nie dotyczy> 18. r.ż.
OTCIbumax 200 mgtabletki powlekane200 mg10 tabl.nie dotyczy> 12 r.ż.
30 tabl.
50 tabl.
OTCIbumax 400 mgtabletki powlekane400 mg10 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
30 tabl.
50 tabl.
OTCIbumax Forte 600 mgtabletki powlekane600 mg10 tabl.nie dotyczy> 18. r.ż.
OTCIbunid dla dzieci Fortezawiesina doustna200 mg/5 ml30 ml6 miesięcy> 3. m.ż.
100 ml
150 ml
200 ml
OTCIbupartabletki drażowane200 mg10 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
OTCIbupar fortetabletki powlekane400 mg10 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
20 tabl.
30 tabl.
OTCIbuprextabletki powlekane200 mg10 tabl.nie dotyczy> 20 kg
OTCIBUPREX MAXtabletki powlekane400 mg12 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
OTCIbuprofen AflofarmTabletki drażowane200 mg10 tabl.nie dotyczy>12. r.ż.
20 tabl.
OTCIbuprofen Aflofarmtabletki drażowane400 mg10 tabl.nie dotyczy>12. r.ż.
20 tabl.
OTCIbuprofen APTEO MEDtabletki powlekane200 mg12 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
24 tabl.
60 tabl.
OTCIbuprofen APTEO MEDżel50 mg/g50 g30 dni> 12. r.ż.
100 g
OTCIbuprofen Dr. Maxżel50 mg/g50 g30 dni> 12. r.ż.
OTCIbuprofen Dr. Maxkapsułki miękkie400 mg20 kaps.nie dotyczy> 12. r.ż.
OTCIbuprofen Dr. Maxtabletki powlekane400 mg24 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
50 tabl.
OTCIbuprofen Forte APTEO MEDtabletki powlekane400 mg12 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
24 tabl.
48 tabl.
OTCIbuprofen Forte DOZtabletki powlekane400 mg20 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
60 tabl.
OTCIbupromtabletki powlekane200 mg6 tabl.nie dotyczy> 6. r.ż.
10 tabl.
50 tabl.
96 tabl.
OTCIbuprom dla dzieci fortezawiesina doustna40 mg/ml100 ml6 miesięcy> 3. m.ż.
150 ml
OTCIbuprom Effect żelżel50 mg/g60 gbrak danych> 14. r.ż.
100 g
OTCIbuprom Maxtabletki drażowane400 mg12 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
24 tabl.
48 tabl.
OTCIbuprom Max Rapidtabletki powlekane400 mg12 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
24 tabl.
OTCIbuprom Max Sprintkapsułki miękkie400 mg10 kaps.nie dotyczy> 12. r.ż.
20 kaps.
40 kaps.
OTCIbuprom Rapidtabletki powlekane200 mg10 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
OTCIbuprom RR MAXtabletki powlekane400 mg12 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
24 tabl.
48 tabl.
OTCIbuprom Sport sprayaerozol na skórę, roztwór50 mg/g50 g6 miesięcy> 12. r.ż.
OTCIbuprom Sprintkapsułki miękkie200 mg4 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
6 tabl.
10 tabl.
24 tabl.
OTCIbuprom Ultramaxtabletki powlekane600 mg10 tabl.nie dotyczy> 18. r.ż.
OTCIburapidtabletki powlekane400 mg10 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
20 tab.
50 tabl.
OTCIbutactzawiesina doustna40 mg/ml200 ml3 miesiące> 3. m.ż.
OTCIbuTevatabletki powlekane200 mg12 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
OTCIbuTeva Maxtabletki powlekane400 mg12 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
24 tab.
50 tabl.
OTCInflanortabletki powlekane200 mg10 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
OTCInflanor Maxtabletki powlekane200 mg10 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
20 tabl.
OTCKidofenzawiesina doustna2 g/100 ml100 mlbrak danych> 3. m.ż.
OTCKidofenczopki60 mg10 szt.nie dotyczy> 3. m.ż.
OTCKidofenczopki125 mg10 szt.nie dotyczy> 12,5 kg
OTCKidofen maxzawiesina doustna250 mg/5 ml100 ml3 miesiące> 3. m.ż.
OTCLaboratoria PolfaŁodź IBUPROFEN MAXtabletki powlekane400 mg10 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
20 tabl.
40 tabl.
50 tabl.
OTCMetafen Ibuprofen Capskapsułki miękkie200 mg20 kaps.nie dotyczy> 12. r.ż.
OTCMetafen żel Forteżel100 mg/g (10%)100 g6 miesięcy> 12. r.ż.
OTCMIGtabletki powlekane400 mg10 tabl.nie dotyczy> 20 kg
20 tabl.
OTCMIG dla dzieci Forte o smaku truskawkowymzawiesina doustna40 mg/ml100 ml6 miesięcy> 10 kg
OTCNurofentabletki powlekane200 mg6 tabl.nie dotyczy> 20 kg
12 tabl.
OTCNurofen dla dzieciczopki125 mg10 czopkównie dotyczy> 12,5 kg
OTCNurofen dla dzieciczopki60 mg10 czopkównie dotyczy> 3. m.ż.
OTCNurofen dla dzieci forte pomarańczowy lub truskawkowyzawiesina doustna40 mg/ml100 ml6 miesięcy> 3. m.ż.
150 ml
OTCNurofen dla dzieci Juniorkapsułki do żucia, elastyczne100 mg12 kaps.nie dotyczy> 7. r.ż.
OTCNurofen dla dzieci o smaku truskawkowymzawiesina doustna100 mg/5 ml100 ml6 miesięcy> 3. m.ż.
150 ml
OTCNurofen Expresstabletki powlekane200 mg12 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
OTCNurofen Express Capskapsułki miękkie200 mg10 kaps.nie dotyczy> 20 kg
OTCNurofen Express Fortekapsułki miękkie400 mg10 kaps.nie dotyczy> 12. r.ż.
20 kaps.
30 kaps.
OTCNurofen Fortetabletki powlekane400 mg12 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
24 tabl.
48 tabl.
OTCNurofen Mięśnie i Stawyżel50 mg/g100 gbrak danych> 12. r.ż.
OTCNurofen Mięśnie i Stawyplaster leczniczy200 mg2 plastrynie dotyczy> 16. r.ż.
4 plastry
OTCPaduden Expresskapsułki miękkie200 mg10 kaps.nie dotyczy> 12. r.ż.
20 kaps.
OTCPaduden Express Fortekapsułki miękkie400 mg10 kaps.nie dotyczy> 12. r.ż.
20 kaps.
RpIbuprofen Hascokapsułki miękkie200 mg60 kaps.nie dotyczy> 20 kg
RpIbuprofen-Pabitabletki drażowane200 mg60 tabl.nie dotyczy> 7 kg
RpIbuprofen AFLtabletki drażowane200 mg60 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
RpIbuprofen Polfarmextabletki powlekane200 mg60 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
KategoriaNazwa handlowaPostaćDawkaDodatkowe substancjeWielkość opakowaniaTermin ważności po otwarciuWiek od którego można stosować
OTCAcatar Zatokitabletki powlekane200 mg + 30 mgchlorowodorek pseudoefedryny6 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
12 tabl.
24 tabl.
OTCAcatar Zatoki Tabstabletki drażowane200 mg + 6,1 mgchlorowodorek fenylefryny6 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
12 tabl.
24 tabl.
OTCApap intensetabletki powlekane200 mg + 500 mgparacetamol10 tabl.nie dotyczy> 18. r.ż.
OTCApselan Plustabletki powlekane200 mg + 30 mgchlorowodorek pseudoefedryny20 tabl.nie dotyczy> 15. r.ż.
24 tabl.
OTCDip Rilifżel(50 mg + 30 mg)/gmentol30 g3 miesiące> 12. r.ż.
50g
100g
OTCIbum Sportżel(50 mg + 30 mg)/glewomentol50 gbrak danych> 12. r.ż.
100 g
OTCIbum Zatokitabletki powlekane200 mg + 30 mgchloroeodorek pseudoefedryny10 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
20 tabl.
OTCIbum Zatoki Maxtabletki powlekane400 mg + 60 mgchlorowodorek pseudoefedryny6 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
12 tabl.
OTCIbumebtżel(50 mg + 30 mg)/glewomentol50 g18 miesięcy> 12. r.ż.
100 g
OTCIbuprofen + Pseudoephedrine Tevatabletki powlekane200 mg + 30mgchlorowodorek pseudoefedryny12 tabl.nie dotyczy> 15. r.ż.
20 tabl.
24 tabl.
OTCIbuprom Zatokitabletki powlekane200 mg + 30 mgchlorowodorek pseudoefedryny12 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
24 tabl.
OTCIbuprom Zatoki Maxtabletki powlekane400 mg + 60 mgchlorowodorek pseudoefedryny10 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
OTCIbuprom Zatoki Sprintkapsułki miękkie200 mg + 30 mgchlorowodorek pseudoefedryny10 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
20 tabl.
OTCIbuprom Zatoki Tabstabletki drażowane200 mg + 6,1 mgchlorowodorek fenylefryny12 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
OTCInflanor Plustabletki powlekane200 mg + 500 mgparacetamol10 tabl.nie dotyczy> 18. r.ż.
20 tabl.
OTCKidofen Duozawiesina doustna(100 mg + 125 mg)/5 mlparacetamol100 ml6 miesięcy> 2. r.ż.
OTCMetafentabletki powlekane200 mg + 325 mgparacetamol10 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
20 tabl.
50 tabl.
OTCMetafen Zatokitabletki powlekane200 mg + 30 mgchlorowodorek pseudoefedryny10 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
20 tabl.
OTCModafen Extra Griptabletki powlekane200 mg + 30 mgchlorowodorek pseudoefedryny10 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
12 tabl.
24 tabl.
OTCModafen Griptabletki powlekane200 mg + 5 mgchlorowodorek fenylefryny12 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
24 tabl.
OTCNurofen Plustabletki powlekane200 mg + 12,8 mgfosforan kodeiny12 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
OTCNurofen Zatokitabletki powlekane200 mg + 30 mgchlorowodorek pseudoefedryny12 tabl.nie dotyczy> 12. r.ż.
24 tabl.

Piśmiennictwo

  1. Ngo, V. T. H., & Bajaj, T. (2023). In StatPearls. StatPearls Publishing
  2. ChPL Nurofen, 200 mg, tabletki powlekane http://chpl.com.pl/data_files/2013-02-01_Nurofen_200mg_ChPL.pdf
  3. Ohlsson A, Shah SS. Ibuprofen for the prevention of patent ductus arteriosus in preterm and/or low birth weight infants. Cochrane Database of Systematic Reviews 2020, Issue 1. Art. No.: CD004213 https://doi/10.1002/14651858.CD004213.pub5/full/pl
  4. Lewandowska, M., & Dettlaff, K. (2020). Dożylny ibuprofen–nowość na polskim rynku farmaceutycznym. Farm Pol, 76(8), 485-492 https://doi/10.32383/farmpol/128106
  5. Bushra, R., & Aslam, N. (2010). An overview of clinical pharmacology of Ibuprofen. Oman medical journal, 25(3), 155–1661. https://doi.org/10.5001/omj.2010.49
  6. Moore, A. R., Derry, S., Straube, S., Ireson-Paine, J., & Wiffen, P. J. (2014). Faster, higher, stronger? Evidence for formulation and efficacy for ibuprofen in acute pain. Pain, 155(1), 14–21. https://doi.org/10.1016/j.pain.2013.08.013
  7. Rainsford, K. D., & Bjarnason, I. (2012). NSAIDs: take with food or after fasting?. The Journal of pharmacy and pharmacology, 64(4), 465–469. https://doi.org/10.1111/j.2042-7158.2011.01406.x
  8. Rainsford K. D. (2009). Ibuprofen: pharmacology, efficacy and safety. Inflammopharmacology, 17(6), 275–342. https://doi.org/10.1007/s10787-009-0016-x
  9. ChPL IBUPROM, 200 mg tabletki powlekane http://chpl.com.pl/data_files/2012-11-05_Ibuprom_ChPL.pdf
  10. ChPL Nurofen, 200 mg, tabletki powlekane http://chpl.com.pl/data_files/2013-02-01_Nurofen_200mg_ChPL.pdf
  11. Awa, K., Satoh, H., Hori, S., & Sawada, Y. (2012). Prediction of time-dependent interaction of aspirin with ibuprofen using a pharmacokinetic/pharmacodynamic model. Journal of clinical pharmacy and therapeutics, 37(4), 469–474. https://doi.org/10.1111/j.1365-2710.2011.01313.x

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
FB
Twitter/X
LinkedIn
WhatsApp
Email
Wydrukuj

Zobacz też

Inne o wskazaniach: ,

0
Wyraź swoje zdanie i dodaj komentarz :)x

Zaloguj się