fbpx

Jak zrealizować receptę na plastry Systen 50? – Pytanie do redakcji

Autor:
mgr farm.
Dodano: 05/02/2023
Aktualizacja: 24/03/2023
System transdermalny.
System transdermalny.
Jak zrealizować receptę na system transdermalny, kiedy sposób dawkowania jest niepełny?

Pytanie czytelnika

Rp. Systen 50, 3 op. po 6 szt. Dawkowanie: 2x w tygodniu, odpłatność 30 %. Czy można wydać 3 op. ze zniżką, czy tylko 2, ze względu na podaną wyłącznie częstotliwość stosowania?

Nasza odpowiedź

Produkt leczniczy Systen 50 to system transdermalny, który powinien być przyklejony na czystą, suchą, zdrową i nieuszkodzoną skórę tułowia, poniżej talii. Jest lekiem o działaniu ogólnym, ale stosowanym zewnętrznie na skórę. Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 4, takie leki są wyjątkiem, dla których wystarcza określenie częstotliwości stosowania. Nie jestem pewien, czy zakwalifikowanie systemów transdermalnych do grupy wyjątków było intencją Ministra, ale musimy opierać się literalnie na treśći rozporządzenia. W mojej ocenie można w tym przypadku wydać całą przepisaną ilość leku. Omawiany przepis ma nastpujące brzmienie:

§ 8. 1. Realizacja recepty, na której nie wpisano poniższych danych, wpisano je w sposób nieczytelny, błędny lub niezgodny z art. 96a ustawy – Prawo farmaceutyczne, jest dopuszczalna pod warunkiem dokonania następujących czynności:

4) sposób dawkowania (a w przypadku wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego – sposób stosowania) – osoba wydająca wydaje maksymalnie taką ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, która:

a) w przypadku gdy ten produkt leczniczy, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrób medyczny podlega refundacji – nie jest większa od ilości zawartej w dwóch najmniejszych opakowaniach tego produktu, środka lub wyrobu, określonych w wykazie dla tego produktu, środka lub wyrobu, a w przypadku leku recepturowego maksymalnie podwójną ilość leku, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 6 ust. 10 ustawy o refundacji,

b) w przypadku gdy ten produkt leczniczy, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrób medyczny nie podlega refundacji – jest nie większa niż ilość zawarta w dwóch najmniejszych opakowaniach dostępnych w obrocie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

– z wyłączeniem:

    – przypadku, w którym sposób dawkowania musi być wpisany zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii,

    – produktu leczniczego, w tym leku recepturowego do stosowania zewnętrznego na skórę, w przypadku którego realizacja recepty jest możliwa, jeżeli osoba wystawiająca określiła na tej recepcie częstotliwość stosowania,

    – wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro, dla którego realizacja recepty jest możliwa, jeżeli osoba wystawiająca określiła na tej recepcie częstotliwość stosowania;[1];[2]

 

Piśmiennictwo:

  1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 23.12.2020 r. w sprawie recept. Dz.U.2020.2424 pełny tekst
  2. Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 17.06.2021 r. zmieniające rozporządzenie sprawie recept. Dz.U.2021.1114 pełny tekst

Czy ten materiał był przydatny?
Czy przedstawiony materiał był przydatny?
Hidden

Więcej z kategorii "":

Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj najnowszy numer Gońca Aptecznego:

Czytaj też:

0
Wyraź swoje zdanie i dodaj komentarz :)x
Scroll to Top

Zaloguj się

Zgłoś problem/błąd

Przepraszam. Musisz być zalogowany, aby zobaczyć ten formularz.