► Oglądasz: Odcinek #23 Alergia na słońce – które leki ją wywołują i jak ją leczyć?

Podziel się:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Anna Gołębiowska

Zabrakło mi hiperycyny i produktów z dziurawca.

Konrad Tuszyński

Myślę, że celowo je pominięto. 🙂 Nie ma dowodów na to, żeby stosowanie dziurawca w dawkach terapeutycznych w istotnym stopniu zwiększało ryzyko oparzeń słonecznych. A jeśli już, to wyciągi suche, które tej hyperycyny mają najwięcej (Deprim), są obecnie niedostępne. 🙁

A co z dość powszechnie stosowaną, doustną antykoncepcją hormonalną?

Te charakterystyczne przebarwienia wynikają z nadmiernej pigmentacji pod wpływem UV nasilanej właśnie przez hormony z preparatów i raczej nie są reakcją fototoksyczną ani tym bardziej fotoalergiczną.

Nie wyglądało to na przebarwienia. Były to zmiany pęcherzykowe, dokładnie w miejscach eksponowanych na działanie promieni słonecznych (ręce, łydki, dekolt, szyja). Zmiany wystąpiły podczas pobytu nad morzem i cofnęły się po powrocie z urlopu. Nie było to też oparzenie słoneczne. Pacjentka stosowała preparat Diane i enalapril. W czasie mojej aptecznej kariery, dwukrotnie spotkałam się jeszcze z takim wypryskiem u kobiet stosujących doustną HTZ.Powinnam to była zgłosić jako działanie niepożądane, ale tego nie zrobiłam. Jestem ciekawa, czy w waszej praktyce zawodowej spotkaliście się z podobnym odczynem w przypadku leku hormonalnego?

Czytaj też:

5
0
Wyraź swoje zdanie i dodaj komentarz :)x
()
x

Zaloguj się

Portal dedykowany jest osobom związanym z ochroną zdrowia. Prosimy o zalogowanie się lub rejestrację.

Portal dla profesjonalistów

Portal opieka.farm przeznaczony jest dla farmaceutów oraz osób uprawnionych do wystawiania recept lub prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Klikając przycisk “Potwierdzam” potwierdzasz, że jesteś farmaceutą lub osobą uprawnioną do wystawiania recept albo prowadzącą obrót produktami leczniczymi.