Q&A: Czy izotretynoina wywołuje zaburzenia psychiczne?

Izotretynoina a zaburzenia psychiczne.

Pytanie:

Czy izotretynoina faktycznie wywołuje zaburzenia psychiczne? Czy ostrzegać przed tym pacjentów?

Nasza odpowiedź:

Izotretynoina to syntetyczna pochodna wit. A, stosowana doustnie (Acnenormin, Curacne) w leczeniu ciężkich postaci trądziku, jako alternatywa dla standardowej terapii lekami przeciwbakteryjnymi. Może być również stosowana miejscowo (Izotziaja) w łagodnej lub umiarkowanej postaci trądziku. (Patrz: Retinoidy”.)

Dalsza część dostępna jedynie dla osób związanych zawodowo z ochroną zdrowia. Zaloguj się.

zamknij

Podziel się:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Powiązane opracowania:

Dyskusja

Ten temat zawiera 2 odpowiedzi, ma 2 głosy, i został ostatnio zaktualizowany przez  Daniel Bartyński 3 tygodnie, 3 dni temu.

  • Autor
    Wpisy
  • #70338 Punkty: 3

    Daniel Bartyński mgr farm.
    7 pkt.

    Izotretynoina a zaburzenia psychiczne.

    (…)

    [Czytaj cały artykuł tu: Q&A: Czy izotretynoina wywołuje zaburzenia psychiczne?]

    Zapraszam do dyskusji.

    3 użytkowników uznało wpis za pomocny.
  • #70628 Punkty: 1

    Marcin Szopa tech. farm.
    37 pkt.

    Niestety, ale nie mogę się zgodzić z tym, że izotretynoina nie przyczynia się do rozwoju depresji. Oczywiście to tylko i wyłącznie mój punkt widzenia, nie poparty żadnymi badaniami, acz jedynie stosowaniem jej na sobie w celu wyleczenia trądziku, gdy inne metody zawodziły.

    I faktycznie, o ile poprawia nastrój, gdy widzi się efekty jej działania, podczas gdy inne leki nie działają, o tyle zmiany postrzegania świata po niej są nieodwracalne. Do teraz (a zaczęło się w momencie ukończenia terapii Izotekiem), musiałem leczyć się na nerwice lękową, depresję, zaburzenia osobowości, których nigdy dotąd nie miałem. Nie twierdzę na sto procent, że jest to skutek przyjmowania izotretynoiny, niemniej podszedłbym do tego tematu z dozą sceptyzmu.

    1 użytkownik uznał wpis za pomocny.
    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 tygodnie, 4 dni temu przez  Marcin Szopa.
  • #70718 Punkty: 4

    Daniel Bartyński mgr farm.
    7 pkt.

    Marcin istnieje ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych po zastosowaniu izotretynoiny, jednak ryzyko zaburzeń depresyjnych z powodu ciężkiego trądziku jest znacznie wyższe i potwierdzone (znane są nawet przypadki samobójstw). Właśnie dlatego napisaliśmy “Nie wydaje się zasadne, aby na ten moment rutynowo ostrzegać pacjentów przed takimi efektami ubocznymi”, a nie że stosowanie izotretynoiny nie przyczynia się do ich wystąpienia wcale.

    4 użytkowników uznało wpis za pomocny.
    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 tygodnie, 3 dni temu przez  Daniel Bartyński.

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.