fbpx
REKLAMA

wszystkie >

Gabinet weterynaryjny nie może wystawiać zapotrzebowania, ponieważ nie jest podmiotem wykonującym działalność leczniczą.
▲ Gabinet weterynaryjny nie może wystawiać zapotrzebowania, ponieważ nie jest podmiotem wykonującym działalność leczniczą.

Czy można wydać leki z grupy IV-P na podstawie zapotrzebowania wydanego przez gabinet weterynaryjny? [Q&A]

mgr farm.

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zainteresowania farmaceutyczne (szczerze): prawo farmaceutyczne i aspekty ekonomiczne prowadzenia apteki, a także dermatologia.

Czy gabinet weterynaryjny może zaopatrywać się w aptece w leki psychotropowe z grupy IV-P?

Pytanie czytelnika

Czy gabinet weterynaryjny może zaopatrywać się w aptece w leki psychotropowe z grupy IV-P? A jeżeli tak to na podstawie jakiego dokumentu (zapotrzebowania czy recepty ad usum proprium)? Z przepisów wynika, że zapotrzebowania zgodnie z przepisami w aptece nie zrealizujemy, gdyż gabinet weterynaryjny nie jest placówką zarejestrowaną jako prowadzącą działalność leczniczą; z drugiej strony na podstawie recepty “na użytek własny” nie mamy wiedzy czy lekarz weterynarii posiada zgodę WIF na zaopatrywanie swojego gabinetu na leki psychotropowe z gr. IV-P). Czy można wystawić fakturę na gabinet weterynaryjny na leki wydane na podstawie recepty “na użytek własny”?

Krótka odpowiedź

Przepisy nie dopuszczają sytuacji wystawienia faktury na firmę (zakład leczniczy dla zwierząt) na leki o kategorii Rp, natomiast samo wydanie takich leków na receptę weterynaryjną ad usum propium jest możliwe.

REKLAMA

Wyjaśnienie

Według Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 12.10.20218 w sprawie zapotrzebowań i wydawania z apteki produktów leczniczych gabinet weterynaryjny nie może wystawiać zapotrzebowania, ponieważ nie jest podmiotem wykonującym działalność leczniczą. [1]

Art. 86a Ustawy Prawo Farmaceutyczne [2] wyraźnie mówi, że w preparaty wydawane z przepisu lekarza apteka może zaopatrywać tylko “pacjenta – na potrzeby jego leczenia” i “podmiot wykonujący działalność leczniczą – na podstawie zapotrzebowania”. Ten sam artykuł dopuszcza wydawanie innym podmiotom leków, ale wyłącznie o kategorii OTC. Zakład leczniczy dla zwierząt jest podmiotem uprawnionym do obrotu detalicznego produktami leczniczymi weterynaryjnymi i powinien zaopatrywać się w nie w hurtowni produktów leczniczych weterynaryjnych.

Podsumowując, przepisy nie dopuszczają sytuacji wystawienia faktury na firmę (zakład leczniczy dla zwierząt) na leki o kategorii Rp, natomiast samo wydanie takich leków na receptę weterynaryjną “ad usum propium” jest możliwe.

REKLAMA

Piśmiennictwo:

  1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 12.10.2018 r. w sprawie zapotrzebowani i wydawania z apteki produktów leczniczych. pełny tekst
  2. Ustawa Prawo Farmaceutyczne Dz. U. z 2020 r. poz. 944 tekst jednolity

Zadaj swoje pytanie

Masz problem z receptą, z trudnym przypadkiem, czy chcesz po prostu pogłębić swoją wiedzę? Zadaj pytanie naszej redakcji. Odpowiemy drogą mailową, a interesujące odpowiedzi zostaną opublikowane w sekcji Pytania i odpowiedzi.
Cytuj ten artykuł jako:
Marta Pajęcka, Czy można wydać leki z grupy IV-P na podstawie zapotrzebowania wydanego przez gabinet weterynaryjny? [Q&A], Portal opieka.farm (https://opieka.farm/pytania/czy-mozna-wydac-leki-z-grupy-iv-p-na-podstawie-zapotrzebowania-wydanego-przez-gabinet-weterynaryjny-qa/) [dostęp: 27 lipca 2021]
Podziel się:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
REKLAMA
0
Wyraź swoje zdanie i dodaj komentarz :)x
Przewiń do góry