fbpx
REKLAMA

wszystkie >

Sterylizator stanowi podstawowe wyposażenie apteki, jeżeli sporządza ona leki w warunkach aseptycznych.
▲ Sterylizator stanowi podstawowe wyposażenie apteki, jeżeli sporządza ona leki w warunkach aseptycznych.

Czy obecność sterylizatora w aptece jest obowiązkowa? – Pytanie do redakcji

Sterylizator stanowi podstawowe wyposażenie apteki, jeżeli sporządza ona leki w warunkach aseptycznych.
mgr farm.

Ostatnia aktualizacja: 4 lutego 2022

Ostatnia aktualizacja: 4 lutego 2022

Pytanie czytelnika

Czy w aptece musi być sterylizator jeżeli apteka wykonuje leki recepturowe? Czy jest to określone w jakimś rozporządzeniu?

Nasza odpowiedź

Sterylizator stanowi podstawowe wyposażenie apteki, jeżeli sporządza ona leki w warunkach aseptycznych. Jest to ujęte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2002 r. w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki w § 8. 2.

REKLAMA

W rozporządzeniu w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki, określone jest, że:

§ 7. Apteka musi być wyposażona:

1) w urządzenia umożliwiające sporządzanie leków w postaciach farmaceutycznych wykonywanych w aptekach;

§ 8. 2 Jeżeli apteka sporządza leki w warunkach aseptycznych, to podstawowe jej wyposażenie stanowią ponadto:

1) loża z nawiewem laminarnym do przygotowywania leków w warunkach aseptycznych, umieszczona w oddzielnym pomieszczeniu lub izbie recepturowej;

2) sterylizator.

Obecność sterylizatora teoretycznie nie jest zatem podstawowym elementem wyposażenia każdej apteki, która wykonuje leki recepturowe.[1]

Zobacz też: Leki recepturowe wyceniane jako jałowe

REKLAMA

Piśmiennictwo:

  1. Sejm: Dz.U. 2002 nr 171 poz. 1395. pełny tekst

Zadaj swoje pytanie

Masz problem z receptą, z trudnym przypadkiem, czy chcesz po prostu pogłębić swoją wiedzę? Zadaj pytanie naszej redakcji. Odpowiemy drogą mailową, a interesujące odpowiedzi zostaną opublikowane.
Cytuj ten artykuł jako:
Patrycja Cieślik, Czy obecność sterylizatora w aptece jest obowiązkowa? – Pytanie do redakcji, Portal opieka.farm (https://opieka.farm/pytania/czy-obecnosc-sterylizatora-w-aptece-jest-obowiazkowa-qa/) [dostęp: 20 maja 2022]
Podziel się:

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
REKLAMA
0
Wyraź swoje zdanie i dodaj komentarz :)x
Przewiń do góry