fbpx

Czy mogę zapisać sobie antykoncepcję na receptę pro auctore? – Pytanie do redakcji

Autor:
mgr farm.
Dodano: 26/06/2020
Opublikowano: 26/06/2020
Farmaceuta ma prawo wypisać receptę “pro auctore” lub “pro familiae” również na antykoncepcję.
Farmaceuta ma prawo wypisać receptę “pro auctore” lub “pro familiae” również na antykoncepcję.
Czy wypisać na siebie receptę na antykoncepcję i na ile dni? Czy można to zrobić jedynie na kontynuację?

Pytanie czytelnika

Czy wypisać na siebie receptę na antykoncepcję i na ile dni? Czy można to zrobić jedynie na kontynuację?

Nasza odpowiedź

Tak, jako kontynuację leczenia w przypadku e- recepty na 180 dni, a recepty papierowej na 60 dni.

Farmaceuta ma prawo wypisać receptę “pro auctore” lub “pro familiae” również na antykoncepcję. Recepta taka powinna jednak zostać wypisana jako kontynuacja leczenia. (Patrz: Jak wystawić receptę pro auctore i pro familiae? Instrukcja krok po kroku!”.) Informacja o tym jakie leki może wypisać farmaceuta jest zawarta w art. 96 ust. 4 pkt 6 ustawy Prawo Farmaceutyczne. Zapis w tym punkcie odsyła do art. 96a ust. 4-5 („przepisy art. 96a ust. 4-5 stosuje się odpowiednio”) dotyczącego wystawiania recept przez pielęgniarki i położne. Należy jednak zwrócić uwagę, że farmaceuta w przeciwieństwie do pielęgniarek i położnych może wystawiać recepty tylko na produkty lecznicze o statusie Rp bez produktów zawierających środki odurzające i substancje psychotropowe (art. 96 ust. 4 pkt 2) a nie może wypisać recepty na wyroby medyczne (np. paski do pomiaru glikemii) ani na środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego. W przypadku wystawienia e-recepty można na niej wypisać środki antykoncepcyjne na 180 dni.

Jeżeli zostanie wystawiona recepta papierowa, to może się na niej znaleźć ilość leku na nie więcej niż 120 dni a środka antykoncepcyjnego na 60 dni.

Te same przepisy odnoszą się do wystawiania recept farmaceutycznych. (Patrz: Farmaceuta, lekarz, pielęgniarka i położna – na co może wystawić receptę i zapotrzebowanie? [tabela]”.) W przypadku środków antykoncepcyjnych są jednak kontrowersje związane z uznaniem ich lub nie za niezbędne do stosowania w zagrożeniu zdrowia.

Czy ten materiał był przydatny?
Czy przedstawiony materiał był przydatny?
Hidden
Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najwyżej oceniane
Nowsze Najstarsze
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksandra Mastalerz-Bagrincew

Czy potwierdzeniem kontynuacji leczenia mogą być np. printscreen ( z IKP ) z wcześniej wystawionych recept przez lekarza? czy musi być to bezpośrednio zaświadczenie lekarskie o przyjmowaniu preparatu?

Patrycja Cieślik

Niestety ustawa nie precyzuje, w jaki sposób ma być ta “kontynuacja zlecenia lekarskiego” udowodniona. W mojej opinii taki screen powinien wystarczyć – ciężko mi wyobrazić sobie sytuację, w której WIF nakłada na farmaceutkę karę za wystawienie sobie takiej recepty za to, że nie ma zaświadczenia od lekarza. Z drugiej strony ciężko uznać taki screen za zalecenie kontynuacji, być może leczenie wcale nie miało być kontynuowane?
Jeśli chodzi zaś o recepty farmaceutyczne, w aptece, w której pracowałam, kontrolerka zwróciła faktycznie uwagę na receptę na antykoncepcję, ale nie wpisała jej do protokołu. Moim zdaniem potwierdza to istnienie pewnej “szarej strefy” w tym temacie, gdzie nikt do końca nie wie jak się zachować.

Przeczytaj najnowszy numer Gońca Aptecznego:

Czytaj też:

2
0
Wyraź swoje zdanie i dodaj komentarz :)x
Scroll to Top

Zaloguj się

Zgłoś problem/błąd

Przepraszam. Musisz być zalogowany, aby zobaczyć ten formularz.