Klasyfikacja makrolidów + przykłady z rynku

Ten temat zawiera 10 odpowiedzi, ma 8 głosów, i został ostatnio zaktualizowany przez  Jakub Lenard 1 rok, 6 miesiące temu.

  • Autor
    Wpisy
  • #23198 Punkty: 2

    Paulina Gorol mgr farm.
    13 pkt.

    Według aktualnie obowiązujących w Polsce zaleceń makrolidy są powszechnie stosowanymi lekami, jako alternatywa dla beta laktamów. W opracowaniu zostały przedstawione dostępne w Polsce antybiotyki z tej grupy wraz z przykładami z rynku.

    (…)

    [Czytaj cały artykuł tu: Klasyfikacja makrolidów + przykłady z rynku]

    Zapraszam do dyskusji.

    2 użytkowników uznało wpis za pomocny.
  • #23203 Punkty: 2

    Agnieszka Żur mgr farm.
    102 pkt.

    Erytromycyna to agonista receptora motyliny i jest całkiem powszechnie stosowana przy pilnej gastroskopii ale wtedy podaje się ją we wlewie dożylnym. (http://www.gpool.pl/mw/index.php/Krwawienie_z_g%C3%B3rnego_odcinka_przewodu_pokarmowego_-_wytyczne_ESGE_(2015)_)

    Osobom, które biorą tabletki z erytromycyną warto zwrócić uwagę, żeby nie brały Stoperanu jeśli będą miały biegunkę. Bo raz że interakcja o której pisałaś, dwa że loperamidu nie zaleca się na biegunkę poantybiotykową. Zresztą w przypadku erytromycyny nie wiemy czy biegunka jest na skutek tego działania prokinetycznego, czy na skutek zaburzenia mikroflory.

    2 użytkowników uznało wpis za pomocny.
  • #23224 Punkty: 3

    Jakub Lenard mgr farm.
    303 pkt.

    Do kardiotoksycznego działanie makrolidów wcale nie jest potrzebny loperamid czy inne leki wchodzące w interakcje, bo makrolidy w monoterapii rzadko, ale mogą wywoływać arytmie. I nie tylko o arytmie chodzi, bo uszkadzają mitochondria w kardiomiocytach i mogą prowadzić do nekrozy i hipertrofii. I to zwiększone ryzyko SN to nie tylko pytanie na egzaminie z farmakologii tylko realne ryzyko i osoby z dodatnim wywiadem powinny w miarę możliwości ich unikać jak jest alternatywa, a jeśli stosują to powinny mieć zrobione EKG przed i po. Ciekawe w ilu przypadkach tak się dzieje

    3 użytkowników uznało wpis za pomocny.
  • #23229 Punkty: 1

    Paulina Górniak mgr farm.
    13 pkt.

    Jeśli przyjmowany jest już porządny probiotyk, to raczej jest wynik tego działania prokinetycznego. Co więc w przypadku wystąpienia takiej biegunki powinno się robić?

    1 użytkownik uznał wpis za pomocny.
    • #23248 Punkty: 2

      Grażyna Sawuła-Ledwon mgr farm.
      2 pkt.

      W jelitach jest prawie 1/2 kg bakterii żaden nawet “porządny” probiotyk nie jest w stanie zabezpieczyć pacjenta przed biegunką.

      2 użytkowników uznało wpis za pomocny.
    • #23319 Punkty: 4

      Sylwia Bielawiec mgr farm.
      53 pkt.

      Biegunka poantybiotykowa to nie tylko wynik zaburzenia flory bakteryjnej, nie tylko wynik działania prokinetycznego, ale także efekt możliwej reakcji alergicznej na antybiotyk (szczególnie, gdy pojawi się wysypka skórna).

      W przypadku wystąpienia bardzo silnej biegunki (wodnista/śluzowa, z podwyższeniem temperatury, z kurczowymi bólami brzucha) konieczne jest natychmiastowe odstawienie antybiotyku, gdyż może to świadczyć  o zakażeniu C. difficile. Nawet najlepszy probiotyk nie jest w stanie temu w 100% zapobiec. Również w przypadku potwierdzonej alergii należy natychmiast odstawić antybiotyk.

      W przypadku lekkiej biegunki nie ma konieczności odstawiania antybiotyku. Nigdy nie mamy pewności, że jest to po prostu wynik działania prokinetycznego, więc loperamid jest najgorszym rozwiązaniem. Każdą biegunkę poantybiotykową warto zgłosić lekarzowi, choć diagnostyka alergii też nie jest prostą sprawą. Zazwyczaj biegunka mija po zakończeniu terapii, więc wystarczy kontynuacja przyjmowania dobrego probiotyku i nawadnianie.

       

      4 użytkowników uznało wpis za pomocny.
  • #23372 Punkty: 3

    Sylwia Bielawiec mgr farm.
    53 pkt.

    A jakie postępowanie zalecilibyście, jeśli pacjent przyjmuje statyny? Odstawienie/zmniejszenie dawki statyny na czas kuracji czy zmianę antybiotyku na azytromycynę?

    3 użytkowników uznało wpis za pomocny.
  • #23642 Punkty: 5

    Przemek Zemła mgr farm.
    24 pkt.

    Po erytromycynie rzekomobłoniaste to raczej  teoretyczne rozważanie.
    Jak napisano wyżej w zależności od natężenia biegunki:
    Łagodna, samoograniczająca się – nie robiłbym nic, tylko przy intensywnej bądź ze śluzem czy krwią – odstawienie antybiotyku.
    Dawki prokinetyczne erytromycyny są znacznie mniejsze niż dawki p/bakteryjne, można się więc spodziewać przyspieszenia pracy jelit zawsze??? przy takim leczeniu.
    Nie wiem, nie znalazłem badań na ten temat.

    5 użytkowników uznało wpis za pomocny.
  • #23671 Punkty: 2

    Konrad Tuszyński mgr farm.
    1.2K pkt.

    A jakie postępowanie zalecilibyście, jeśli pacjent przyjmuje statyny? Odstawienie/zmniejszenie dawki statyny na czas kuracji czy zmianę antybiotyku na azytromycynę?

    Myślę, że całkowite odstawienie statyn na czas kuracji i na 1-2 dni po kuracji. Opcja zamiany na azytromycynę tylko wtedy, gdy pacjent może bez problemów wrócić się do lekarza. BTW nie wiem, dlaczego tak wiele osób ma problem z odsyłaniem pacjentów do lekarza w przypadku interakcji? Na co dzień odsyłamy, bo dawka słownie nie zapisana, bo dawkowanie nie określone, bo pieczęć niewyraźna, więc jak jest problem związany z bezpieczeństwem farmakoterapii uważam że tym bardziej nie powinno być problemu z nierealizowaniem problematycznej recepty🙂 Oczywiście trzeba wdrożyć odpowiedni sposób komunikacji z przepisującym – tu forma przeglądu lekowego dobrze się sprawdza. Nie należy odsyłać bez (delikatnej) sugestii z wyjaśnieniem na wydruku lub uprzednim kontakcie telefonicznym.

    2 użytkowników uznało wpis za pomocny.
  • #23675 Punkty: 1

    Przemek Zemła mgr farm.
    24 pkt.

    Niestety, ale ten kontakt często jest trudny lub wręcz niemożliwy. A także dlatego, że lekarze niejednokrotnie nie mają wystarczającej wiedzy na temat leku i nie są w stanie/nie chcą /nie mają czasu/nie uważają za istotne. Nie ma, niestety, systemowych rozwiązań kontaktu lekarz-farmaceuta.

    1 użytkownik uznał wpis za pomocny.
  • #32032 Punkty: 2

    Jakub Lenard mgr farm.
    303 pkt.

    Odnośnie klarytromycyny:

    “Health care professionals should be aware of these significant risks and weigh the benefits and risks of clarithromycin before prescribing it to any patient, particularly in patients with heart disease and even for short periods, and consider using other available antibiotics. Advise patients with heart disease of the signs and symptoms of cardiovascular problems, regardless of the medical condition for which you are treating them with clarithromycin”

    https://www.fda.gov/Drugs/DrugSafety/ucm597289.htm

    2 użytkowników uznało wpis za pomocny.

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.