Neurovit – opuchlizna dolnych części nóg ?

Otagowane: 

Ten temat zawiera 8 odpowiedzi, ma 4 głosy, i został ostatnio zaktualizowany przez  Konrad Tuszyński 1 tydzień, 1 dzień temu.

  • Autor
    Wpisy
  • #44006 Punkty: 7

    Natalia Zawiślak mgr farm.
    18 pkt.

    Dzień dobry,

    do apteki przyszedł pacjent (lat 61, mężczyzna) zaniepokojony opuchlizną na nogach, wg niego po zastosowaniu Neurovitu w postaci tabletek. Niestety nie miałam okazji osobiście z nim porozmawiać, ale technik przyniósł mi listę leków pacjenta z ich dawkowaniem. Oto ona:

    – Hydroxycarbamid 500 S: 1-0-1
    – Milurit 100 S: 1-0-0
    – Amaryl 4 S: 1,5-0-0:
    – Siofor 1000 1-1-1
    – ins. Insulatard – 30j. o godz 22
    – Tritace 5 S:0-0-0,5
    – Vastan 20 S:0-0-0,5
    – Isoptin SR120 S:1-0-0
    – Symlosin SR S:0-0-1
    – Zasterid S:1-0-0
    – Pluscard S:0-0-1
    – Magnez Skurcz Plus (firmy zdrovit) S:0-0-2
    – Vit.B1 (tu nie mam dawki) S:1-0-1
    – Neurovit S:1-1-1 —-> odstawiony ze względu na opuchnięcie nóg.

    Pacjent wcześniej nie uskarżał się na puchnięcie nóg, dlatego po dołożeniu mu Neurovitu stwierdził, że to po nim.
    Wg mnie to niemożliwe. Widzę tu inne interakcje, ale raczej nie związane z puchnięciem nóg. Proszę o pomoc jeśli jest to możliwe po tych danych, które mam.

     

    Pozdrawiam 🙂

    7 użytkowników uznało wypowiedź za pomocną.
    • Ten temat został zmodyfikowany 1 tydzień, 1 dzień temu przez  Konrad Tuszyński.
  • #44019 Punkty: 5

    Konrad Tuszyński mgr farm.
    968 pkt.

    A jakie było wskazanie do stosowania Neurovitu? Neuropatia?

    Akurat są doniesienia w których opisywano uczulenia na doustną tiaminę:

    Angioneurotic oedema secondary to oral thiamine

    Pacjentce po 7 dniach od włączenia tiaminy spuchły obie nogi do tego stopnia, że nie mogła założyć butów. Po odstawieniu leku opuchlizna zeszła. Po 1.5 roku powtórzyła się taka sama historia. Także lepiej nie mówić, że niemożliwe – tylko po prostu mało prawdopodobne. 🙂 W tym kejsie sami autorzy podejrzewają także nadwrażliwość na substancje pomocnicze.

    A poza tym, jakie interakcje widzisz?

    Przy okazji zorientuj się, czy tamsulozyna miała faktycznie być stosowana na wieczór – tę postać stosuje się rano do śniadanka. 🙂

    5 użytkowników uznało wypowiedź za pomocną.
  • #44024 Punkty: 6

    Natalia Zawiślak mgr farm.
    18 pkt.

    Dzięki za odpowiedź ! Jestem zadziwiona, że istnieją takie doniesienia:)  Wskazanie – neuropatia. Myślisz, że vit.B1, którą stosował pacjent była w dawce dla niego jeszcze tolerowanej, a po dołożeniu jej w Neurovicie mogła wywołać takie skutki uboczne? W sumie to bardzo możliwe:)

    Nasunęła mi się tu interakcja Tritace z Miluritem – ryzyko leukopenii i ryzyko wzrostu działań niepożądanych allopurinolu. Pacjent jest pod opieką poradni hematologicznej, więc chyba u niego takiej interacji nie stwierdzono?

    Nasz urolog wypisuje raz tamsulozynę do śniadanka, a finasteryd na noc, a innym razem odwrotnie. Zawsze wśród pacjentów upewniam się czy tak miało być jak na recepcie i czasem mówią, że lekarz im to napisał na osobnej kartce. Może prowadzi swoje “eksperymenty”?

    Raz jeszcze dzięki za odpowiedź! 🙂

    6 użytkowników uznało wypowiedź za pomocną.
  • #44026 Punkty: 5

    Konrad Tuszyński mgr farm.
    968 pkt.

    Leukopenia po połączeniu ACEi + allopurynol (Milurit) jest pewnym ryzykiem, ale bardzo mało prawdopodobnym. Doniesienia o szkodliwych skutkach takiego połączenia pochodzą sprzed 30 lat, kiedy stosowano kaptopryl kilka razy dziennie (nie było jeszcze na rynku ACEi, które miałyby dłuższy okres półtrwania). Jeśli pacjent jest pod opieką hematologa, nie trzeba się martwić. Jednak setki pacjentów stosują takie połączenie nie wykonując rutynowo tego typu badań, a powinni. Tu opisano takie zalecenia.

    Z tą tiaminą, nadwrażliwość powinna być niezależna od dawki, więc to raczej nie jest kejs jak w przypadku pani z publikacji.

    Co do tamsulozyny, kiedyś istniała obawa o interakcję farmakokinetyczną, więc urolodzy do dziś rozdzielają w czasie podanie dawki inhibitora alfa-reduktazy z dawką alfa-blokerem (tamsulozyną, itd.). Dlatego jedno zalecają na wieczór, drugie na rano, mimo że akurat tamsulozyna w kapsułkach powinna być brana do posiłku i rano :). To tak jak ze statynami – lekarze nauczyli się, że trzeba je stosować na wieczór, mimo że już wiemy że to bez znaczenia w przypadku większości cząsteczek.

    5 użytkowników uznało wypowiedź za pomocną.
    • #44077 Punkty: 3

      Konrad Kuśnierz mgr farm.
      15 pkt.

      Witam, w przypadku tamsulozyny nie ma doniesień że pomimo iż jest wybiórczym, kompetycyjny antagonista adrenergicznych receptorów α1 w gruczole krokowym to jedynak częściowo blokuje receptor w miesniowcenaczyń krwionośnych ?ekstrapolacja z doksazosyny nieselektywnej i ryzyko ortosta.spadk.cisnienia? A jeżeli chodzi o blokerra reduktazy to kłania się chronoterapia i endogennne wydzielanie testosteronu/dihydro w godzinach rannych. .. brak doniesień czy to stara szkoła?

      Serdeczności

      3 użytkowników uznało wypowiedź za pomocną.
    • #44118 Punkty: 0

      Konrad Tuszyński mgr farm.
      968 pkt.

      Tak, to jest drugi powód, dla którego tamsulozyna może być pisana na wieczór – ekstrapolacja, jak z tymi starszymi statynami (krótki okres półtrwania) na nowsze. W przypadku tamsulozyny pewne dane (z ChPL włącznie) wskazują, że lek lepiej stosować rano (Does the time of administration (morning or evening) affect the tolerability or efficacy of tamsulosin?).

      Co do blokerów reduktazy, wszystkie źródła podają, że pora dnia jest obojętna. Ale z tym wydzielaniem testosteronu z rana to też prawda, do tego finasteryd ma krótki okres półtrwania (5-8 h, z wiekiem rośnie). Dlatego jest możliwe, że pora dnia ma znaczenie, pytanie czy to jest istotne klinicznie przy wielokrotnym podaniu.

  • #44034 Punkty: 5

    Natalia Zawiślak mgr farm.
    18 pkt.

    Dzisiaj rozmawiałam z Pacjentem i okazało się, że puchną mu nogi, ale po witaminie B12, bo miał już taką sytuację przy suplementacji samą witaminą B12, ale myślał, że to dlatego, że to były suplementy diety, a nie leki.

    5 użytkowników uznało wypowiedź za pomocną.
    • #44044 Punkty: 3

      Maria Kowalczuk mgr farm.
      245 pkt.

      Też mi to przyszło do głowy i poczytałam CHPL wit B12 w iniekcjach. Tam rzeczywiście wspomniano o wstrząsie anafilaktycznym i zgonie po pozajelitowym podaniu cyjanokobalaminy. Nie podejrzewałam, że doustne stosowanie też może nieść za sobą poważne konsekwencje. Fajnie, że napisałaś o tym 🙂

       

      3 użytkowników uznało wypowiedź za pomocną.
    • #44046 Punkty: 3

      Konrad Tuszyński mgr farm.
      968 pkt.

      wspomniano o wstrząsie anafilaktycznym i zgonie po pozajelitowym podaniu cyjanokobalaminy

      Akurat pewne ryzyko anafilaksji wiąże się z podaniem każdego leku droga parenteralną, dlatego nawet w ChPL sterydów do leczenia anafilaksji znajdziemy w opisie efektów ubocznych anafilaksję. 😀 Wit. B12 w iniekcjach to jeden z wielu przykładów.

      3 użytkowników uznało wypowiedź za pomocną.

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.