Pacjent mdlejący po tyzanidynie [Case #7]

Ten temat zawiera 3 odpowiedzi, ma 4 głosy, i został ostatnio zaktualizowany przez  Kamila Kulbaka 1 rok, 11 miesiące temu.

  • Autor
    Wpisy
  • #2339 Punkty: 4

    Redakcja mgr farm.
    112 pkt.

    Dyskusja do: Pacjent mdlejący po tyzanidynie [Case #7]

    Co jeszcze można było zalecić?

    4 użytkowników uznało wpis za pomocny.
  • #3806 Punkty: 15

    Maciej Goch dr n. med.
    15 pkt.

    W sytuacji opisanej powyżej należy bezwzględnie w pierwszej kolejności odstawić Sirdalud.

    Wielu pacjentów źle toleruje tyzanidyne najczęściej pod postacią :

    Zaburzenia psychiczne
    – Często: bezsenność, zaburzenia snu
    – Częstość nieznana: omamy, stan splątania

    Zaburzenia układu nerwowego
    – Bardzo często: uczucie senności, zawroty głowy
    – Częstość nieznana: zaburzenia równowagi

    co jest często zgłaszane przez pacjentów podczas wizyt kontrolnych.

    Sirdalud jest jedynie lekiem pomocniczym w leczeniu dolegliwości bólowych kręgosłupa i wzmożonego napięcia mięśni, to samo tyczy się NLPZ.

    Podstawą leczenia dolegliwosci bólowych kręgosłupa, które nie wymagają leczenia operacyjnego jest odpowiednio dobrana rehabilitacja ( leki jedynie pomagają łagodzić objawy w początkowym etapie).

    Należy zwrócić uwagę i dopytać pacjenta o okoliczności omdlenia. Szybkie wstanie z pozycji siedzącej lub leżącej ( ortostatyczne spadki ciśnienia) , omdlenia w przeszłości , zasłabnięcia po  zwiększonym wysiłku fizycznym, poziom cukru we krwi itp.

    Omdlenia i utraty przytomności powinny być bezwzględnie diagnozowane celem wyszukania przyczyny ( nie koniecznie musi to być objaw uboczny przyjęcia leku choć w tym przypadku jest to najbardziej prawdopodobne).

    15 użytkowników uznało wpis za pomocny.
  • #3915 Punkty: 2

    Konrad Tuszyński mgr farm.
    1.2K pkt.

    Super, dziękuję za dobre uwagi.

    Omdlenia i utraty przytomności powinny być bezwzględnie diagnozowane celem wyszukania przyczyny ( nie koniecznie musi to być objaw uboczny przyjęcia leku choć w tym przypadku jest to najbardziej prawdopodobne)

    Faktycznie zakładamy od razu, że działanie niepożądane wywołał lek, zwłaszcza, jeśli pacjent pyta konkretnie, po czym mógłby się źle czuć.

    Co do rehabilitacji, tu zastanawia właśnie dlaczego lekarze tak rzadko kierują pacjentów do fizjoterapeuty. Pacjenci są często zdziwieni, jak się im tłumaczy, że żaden z zestawu leków nie działa inaczej niż objawowo…

    2 użytkowników uznało wpis za pomocny.
  • #24938 Punkty: 5

    Kamila Kulbaka mgr farm.
    5 pkt.

    Jestem magistrem farmacji i sama byłam zmuszona zastosować tizanidynę z powodu nasilonej sztywności i  bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa zanim nastąpiła wizyta u fizjoterapeuty. Podobnie jak u pacjenta opisanego w powyższym przypadku wystąpiły u mnie zaburzenia równowagi, uczucie splątania i silne zawroty głowy. Sztywność uległa zmniejszeniu ale wszelkie działania leku, które zaobserwowałam u siebie były wręcz książkowe. Wizyta u fizjoterapeuty i specjalistyczne zabiegi pomogły uporać się z problemem, dlatego pamiętajmy aby w naszej praktyce dawać pacjentom cenne wskazówki, które w pierwszej linii mogą uzyskać w aptece.

    5 użytkowników uznało wpis za pomocny.

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.