fbpx
REKLAMA

wszystkie >

Kiedy pracownik apteki może nosić przyłbicę zamiast maseczki?

mgr farm.

Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego UJ CM. Obecnie realizuje studia podyplomowe z zakresu badań klinicznych, farmakoekonomiki oraz prawa farmaceutycznego w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Na co dzień pracuje jako analityk w obszarze Market Access.

Okazuje się, że Rozporządzenie Rady Ministrów jasno reguluje, kiedy pracownicy aptek podczas wykonywania pracy mogą używać przyłbic zamiast maseczek.

16 kwietnia 2020 r. do odwołania wszedł w życie nakaz zakrywania ust i nosa podczas przebywania poza adresem zamieszkania lub stałego pobytu.

OIA w Łodzi zwróciła się z pytaniem do MZ o to, czy pracowników apteki również obowiązuje nakaz noszenia maseczek podczas wykonywania obowiązków służbowych w miejscu pracy. [1]

REKLAMA

W odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia czytamy: [2]

Departament Prawny uprzejmie informuje, że zgodnie z § 18 ust. 1 pkt 2 lit. c przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. 658, z późn. zm.) w brzmieniu ustalonym na dzień 16 kwietnia 2020 r. od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach), przy czym zgodnie z § 18 ust. 2 pkt 4 obowiązku tego nie stosuje się w przypadku osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów.

Reasumując obowiązek noszenia maseczki ochronnej w aptece mają osoby zajmujące się bezpośrednią obsługą klientów i interesantów – podczas tej obsługi.

Z odpowiedzi jasno wynika, że wszyscy pracownicy mający bezpośredni kontakt z pacjentami powinni obowiązkowo zakrywać usta i nos. Farmaceuci zaczęli zastanawiać się, czy można robić to za pomocą przyłbicy. Okazuje się, że reguluje to także §18 pkt 3 Rozporządzenia Rady Ministrów. [3]

Osoba wykonująca czynności zawodowe w obiektach handlowych lub usługowych lub w placówkach handlowych lub usługowych może w czasie wykonywania tych czynności zawodowych realizować obowiązek, o którym mowa w ust. 1, przez zakrywanie ust i nosa przy pomocy przyłbicy, jeżeli wszystkie stanowiska kasowe lub miejsca prowadzenia sprzedaży lub świadczenia usług w danym obiekcie lub placówce są oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną.

Oznacza to, że jak najbardziej pracownicy aptek mogą stosować przyłbicę zamiast maseczki ochronnej podczas bezpośredniej obsługi pacjentów. Apteka powinna w takim przypadku być wyposażona w szyby, bądź inną przesłonę ochronną oddzielającą pracownika od pacjentów.

Pozostałe tematy dotyczące koronawirusa i COVID-19 omówiliśmy w innych opracowaniach:

Kiedy pracownik apteki może nosić przyłbicę zamiast maseczki?

Piśmiennictwo:

  1. OIA w Łodzi: Czy farmaceuci muszą nosić maseczki podczas pracy w aptece? pełny tekst
  2. OIA w Łodzi: Czy farmaceuci muszą nosić maseczki podczas pracy w aptece? – odpowiedź Ministerstwa Zdrowia pełny tekst
  3. Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych – konsultacje robocze. pełny tekst
Cytuj ten artykuł jako:
Anna Świder, Kiedy pracownik apteki może nosić przyłbicę zamiast maseczki?, Portal opieka.farm (https://opieka.farm/aktualnosci/kiedy-pracownik-apteki-moze-nosic-przylbice-zamiast-maseczki/) [dostęp: 19 czerwca 2021]
Podziel się:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
REKLAMA
0
Wyraź swoje zdanie i dodaj komentarz :)x
Przewiń do góry