fbpx
REKLAMA

Pytanie czytelnika

Czy w świetle nowych przepisów dawkowanie “1 x wieczorem” jest prawidłowe? Czy uznać to jako “1 tabletka wieczorem”, czy “raz dziennie wieczorem”?

Krótka odpowiedź

Takie dawkowanie nie może być uznane za prawidłowe. Szczegółowe informacje dotyczące zmian, które obowiązują w związku z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 23.12.2020 r., zostały omówione w artykule Nowe przepisy o zapisie dawkowania leków – Kompendium.

REKLAMA

Wyjaśnienie

Nowa definicja sposobu dawkowania brzmi następująco:

§ 2. 2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

2) sposobie dawkowania, rozumie się przez to informację o liczbie jednostek dawkowania i częstotliwości ich stosowania.[1]

Podanie liczby jednostek dawkowania jest konieczne. Brakuje go w zapisie “1 x wieczorem”, które znaczy tyle, co “1 x dziennie”, podana jest jedynie dodatkowo pora dnia. Sprawia to, że takie dawkowanie jest niepoliczalne i pozwala na wydanie wyłącznie dwóch najmniejszych opakowań określonych w wykazie w przypadku produktów refundowanych lub dwóch najmniejszych opakowań dostępnych w obrocie w przypadku produktów niepodlegających refundacji. Inaczej sytuacja wygląda przy zapisie “1 tabletka wieczorem”, możemy wtedy przyjąć w domyśle, że jest to jedna tabletka na dobę.

Oczywiście decyzja co do interpretacji należy ostatecznie do pracownika lub kierownika apteki. Warto jednak pamiętać, że zapis ten jest niejednoznaczny, a w przypadku recept elektronicznych pomyłka tego rodzaju będzie bardzo łatwa do wytypowania w czasie kontroli.

Wyjątek stanowią leki do stosowania zewnętrznego na skórę oraz wyroby medyczne do diagnostyki in vitro (np. paski do glukometru). (Patrz: “Ile opakowań pasków do glukometru można wydać przy zapisie stosowania “6x”? [Q&A]”.)

REKLAMA

Piśmiennictwo:

  1. Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 17.06.2021 r. zmieniające rozporządzenie sprawie recept. Dz.U.2021.1114 pełny tekst

Zadaj swoje pytanie

Masz problem z receptą, z trudnym przypadkiem, czy chcesz po prostu pogłębić swoją wiedzę? Zadaj pytanie naszej redakcji. Odpowiemy drogą mailową, a interesujące odpowiedzi zostaną opublikowane w sekcji Pytania i odpowiedzi.
Cytuj ten artykuł jako:
Patrycja Cieślik, Czy dawkowanie “1 x wieczorem” jest prawidłowe? [Q&A], Portal opieka.farm (https://opieka.farm/pytania/czy-dawkowanie-1-x-wieczorem-jest-prawidlowe-qa/) [dostęp: 23 lipca 2021]
Podziel się:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
1 komentarz
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Magdalena Markiewicz

w innym opracowaniu na waszym portalu podane jest dawkowanie 1 tabl rano za prawidłowe. Skąd te rozbieżności?
https://opieka.farm/recepty/nowe-przepisy-o-zapisie-dawkowania-lekow/

REKLAMA
1
0
Wyraź swoje zdanie i dodaj komentarz :)x
Przewiń do góry