fbpx

Czy zasada kolejnej realizacji po upływie 3/4 okresu działa jeśli wydno mniej niż na 120 dni? – Pytanie do redakcji

Autor:
mgr farm.
Publikacja: 10/01/2024
Kiedy bierzemy pod uwagę upływ czasu od pierwszej realizacji?

Spis treści

Treść tylko dla farmaceutów i techników farmaceutycznych.

Pytanie czytelnika

Czy w przypadku recepty rocznej, jeśli jednorazowo wyda się lek na mniej niż 120 dni, zasada kolejnej realizacji po upływie 3/4 okresu też obowiązuje? Mam problem ze znalezieniem jednoznacznych wytycznych, co opracowanie to inna wykładnia – czy jeśli pacjent wybierze lek na 56 dni kuracji to kolejny może dopiero po 42 dniach? Czy w przypadku wybrania jednego opakowania na miesiąc kolejne można mu wydać dopiero po 23 dniach? Czy jeśli przyjdzie 20-go dnia to ‘prawnie’ nie mogę mu wydać kolejnego opakowania?
Pozdrawiam serdecznie

Nasza odpowiedź

Zasada kolejnej realizacji po upływie 3/4 okresu na który zrealizowano receptę dotyczy tylko sytuacji wydawania leku na kolejne 120 -dniowe okresy stosowania. Art. 96a. 7a. ustawy PF określa, że można wydać tylko na 120 dni stosowania. Później, po okresie przejściowym, zaczął działać przepis art. 96a. 7aa pozwalający wydać więcej, ale ilość przeznaczoną do stosowania w następnym 120-dniowym okresie można wydać dopiero po upływie 3/4 okresu na jaki zrealizowano receptę. Podsumowując, realiazacje dotyczące ilości na pierwszy 120-dniowy okres stosowania nie są ograniczone upływem czasu od pierwszej realizacji. Poniżej treść przepisu źródłowego:

Art. 96a. 7a. W przypadku realizacji recepty elektronicznej:

2) pacjent od dnia realizacji recepty może otrzymać maksymalnie ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego niezbędną pacjentowi do 120-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania

– przy czym w przypadku produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, wydawanego w opakowaniach, których wielkość uniemożliwia wydanie go w ilości niezbędnej do stosowania przez wyliczony okres, dopuszcza się wydanie go w ilości przekraczającej tę ilość, jednak nie więcej niż o jedno najmniejsze opakowanie.

Art. 96a. 7aa. W przypadku gdy na recepcie, o której mowa w ust. 7a pkt 2, przepisano ilość większą niż do 120-dniowego stosowania, kolejną ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego niezbędną do następnego 120-dniowego okresu stosowania pacjent może otrzymać po upływie 3/4 okresu, na który zrealizował receptę.[1]

Piśmiennictwo

  1. Ustawa z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne. Dz.U.2022.2301 z późn.zm. tekst ujednolicony

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
FB
Twitter/X
LinkedIn
WhatsApp
Email
Wydrukuj

Zobacz też

0
Wyraź swoje zdanie i dodaj komentarz :)x

Zaloguj się