fbpx

Ile opakowań leku Nimesil po 30 saszetek wydać przy dawkowaniu “1×1 doraźnie”? – Pytanie do redakcji

Autor:
mgr farm.
Dodano: 03/01/2022
Aktualizacja: 05/11/2022
Dawkowanie leku Nimesil.
Dawkowanie leku Nimesil.
Ile opakowań leku Nimesil w opakowaniu po 30 saszetek wydać przy dawkowaniu "1×1 doraźnie"?

Pytanie czytelnika

Na recepcie jest nimesil x 30 2op. ( 1×1 doraźnie) Ile wydać? Potraktować to jako błąd i wydać 2 najmniejsze refundowane czy wydać 1op. bo doraźnie?

Nasza odpowiedź

Należy wydać dwa opakowania leku Nimesil po 30 saszetek, również w przypadku, gdy recepta taka jest refundowana.

Dopisek “doraźnie” faktycznie sprawia, że osoba realizująca receptę nie jest w stanie wyliczyć okresu stosowania, przez co dawkowanie jest formalnie błędne. W takiej sytuacji należy wydać dwa najmniejsze opakowania określone w wykazie leków refundowanych. W przypadku leku Nimesil w obrocie dostępne są dwie wielkości opakowań – po 9 oraz po 30 saszetek. Obecnie jedynie opakowanie po 30 saszetek podlega refundacji.

Informacje te zawarte są w poniższym fragmencie rozporządzenia w sprawie recept:

§ 8. 1. Realizacja recepty, na której nie wpisano poniższych danych, wpisano je w sposób nieczytelny, błędny lub niezgodny z art. 96a ustawy – Prawo farmaceutyczne, jest dopuszczalna pod warunkiem dokonania następujących czynności:

4) sposób dawkowania (…) – osoba wydająca wydaje maksymalnie taką ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, która:

a) w przypadku gdy ten produkt leczniczy, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrób medyczny podlega refundacji – nie jest większa od ilości zawartej w dwóch najmniejszych opakowaniach tego produktu, środka lub wyrobu, określonych w wykazie dla tego produktu, środka lub wyrobu, a w przypadku leku recepturowego maksymalnie podwójną ilości leku, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 6 ust. 10 ustawy o refundacji,

b) w przypadku gdy ten produkt leczniczy, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrób medyczny nie podlega refundacji – jest nie większa niż ilość zawarta w dwóch najmniejszych opakowaniach dostępnych w obrocie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.[1]

Podobne rozważania były już obiektem innego artykułu: Ile opakowań leku można wydać przy zapisie “1×1 doraźnie”?

Piśmiennictwo:

  1. Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 17.06.2021 r. zmieniające rozporządzenie sprawie recept. Dz.U.2021.1114 pełny tekst

Czy ten materiał był przydatny?
Czy przedstawiony materiał był przydatny?
Hidden
Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj najnowszy numer Gońca Aptecznego:

0
Wyraź swoje zdanie i dodaj komentarz :)x
Scroll to Top

Zaloguj się

Zgłoś problem/błąd

Przepraszam. Musisz być zalogowany, aby zobaczyć ten formularz.