fbpx

Czy farmaceuta może wystawić receptę refundowaną na mleko modyfikowane? – Pytanie do redakcji

Autor:
mgr farm.
Dodano: 05/04/2023
Aktualizacja: 05/04/2023
Na jakie grupy produktów może być wystawiona recepta od farmaceuty?

Pytanie czytelnika

Czy posiadając PWZ farmaceuty i mając zaświadczenie lekarskie o alergii od alergologa dla mojego dziecka i informacje jakie mleko pije, mogę wystawić Rp PF refundowaną na to mleko?

Nasza odpowiedź

Niestety nie ma takiej możliwości. Na podstawie art. 96 ust. 4 pkt 2 farmaceuta może wystawić receptę tylko na część leków. Nie mamy uprawnień do przepisywania wyrobów medycznych, ani środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Poniżej zamieszczam omawiany przepis:

Art. 95b. 3. Recepta dla:

1) osoby wystawiającej, zwana dalej „receptą pro auctore”,

2) małżonka, osoby pozostającej we wspólnym pożyciu, krewnych lub powinowatych w linii prostej, a w linii bocznej do stopnia pokrewieństwa między dziećmi rodzeństwa osoby wystawiającej, zwana dalej „receptą pro familiae
– jest wystawiana w postaci elektronicznej albo papierowej.

Art. 96. 4. Farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może wystawić receptę dla osoby, o której mowa w art. 95b ust. 3, albo receptę farmaceutyczną – w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta, do których stosuje się następujące zasady:

2) może być wystawiona na produkty lecznicze o kategorii dostępności Rp, z zastrzeżeniem produktów leczniczych zawierających środki odurzające, substancje psychotropowe, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii;[1]

Piśmiennictwo:

  1. Ustawa z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne. Dz.U.2022.2301. tekst jednolity

Czy ten materiał był przydatny?
Czy przedstawiony materiał był przydatny?
Hidden

Więcej z kategorii "":

Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj najnowszy numer Gońca Aptecznego:

0
Wyraź swoje zdanie i dodaj komentarz :)x
Scroll to Top

Zaloguj się

Zgłoś problem/błąd

Przepraszam. Musisz być zalogowany, aby zobaczyć ten formularz.