fbpx

Jak realizować receptę na paski po 30 dniach przy wskazanym okresie pomiarów? – Pytanie do redakcji

Autor:
mgr farm.
Dodano: 12/01/2023
Aktualizacja: 12/01/2023
Badanie poziomu cukru.
Badanie poziomu cukru.
Kiedy należy zmniejszać ilość wydawanego produktu? Co zmienia określenie długości terapii?

Pytanie czytelnika

Recepta wystawiona 05.04.2022
Accu-Chek Instant 2 op dawkowanie: 4×1 przez 50 dni
Pierwsza realizacja 28.04.22 1op
Pacjent przychodzi w grudniu po drugie opakowanie. Czy mogę wydać?

Nasza odpowiedź

Zasady realizacji rocznej recepty elektronicznej po upływie 30 dni zapisano w art. 96a ust. 7a ustawy PF. Przepis brzmi następujaco:

Art. 96a. 7a. W przypadku realizacji recepty elektronicznej:
1) po upływie 30 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na recepcie daty realizacji „od dnia”, recepta jest realizowana z wyłączeniem dni stosowania, które już upłynęły, licząc je od daty wystawienia recepty albo naniesionej na recepcie daty realizacji „od dnia”,
2) …
– przy czym w przypadku produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, wydawanego w opakowaniach, których wielkość uniemożliwia wydanie go w ilości niezbędnej do stosowania przez wyliczony okres, dopuszcza się wydanie go w ilości przekraczającej tę ilość, jednak nie więcej niż o jedno najmniejsze opakowanie.[1]

Przepis ten nie jest precyzyjny, dlatego 28 listopada 2019 r. Ministerstwo Zdrowia wydało lakoniczny i nie podpisany komunikat, w którym czytamy:

„… informujemy, że w przypadku gdy e-recepta realizowana jest w częściach, to pomniejszenie ilości wydawanego produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego o dni niestosowania, dokonywane jest wyłącznie przy pierwszej częściowej realizacji e-recepty.”[2]

Komunikat ten porządkuje i upraszcza sposób wyliczania ilości przysługującej pacjentowi, jednak w sytuacji opisanej w pytaniu jest jeszcze jedna kwestia. Mianowicie, zlecono pomiary tylko przez 50 dni. W mojej ocenie określenie liczby dni określa jedynie długość kuracji lub badania oraz ilość leku lub wyrobu medycznego jaka jest przepisana na recepcie. Nie określa natomiast kiedy dana kuracja lub badanie ma się odbyć. Potwierdza to art. 96a ustawy PF, w którym zapisano strukturę danych na recepcie. Żaden przepis ustawy ani rozporządzenia w sprawie recept nie stwarza możliwości zawarcia takiej informacji na recepcie.

Podsumowując, pierwsza realizacja jest przed upływem 30 dni. Przy drugiej realizacji, zgodnie z komunikatem MZ, nie można pomniejszać ilości wydawanego produktu. Określenie długości kuracji na recepcie nie ma żadnego związku z czasem jej przeprowadzenia. Tak, w opisanym przypadku należy wydać drugie opakowanie.

 

Piśmiennictwo:

  1. Ustawa z dn. 06.09.2001 r. Prawo farmaceutyczne. Dz.U.2022.2301 tekst jednolity
  2. Komunikat Ministerstwa Zdrowia z dnia 28 listopada 2019 r. Pomniejszanie ilości wydawanego leku przy częściowej realizacji e-recepty pełny tekst

Czy ten materiał był przydatny?
Czy przedstawiony materiał był przydatny?
Hidden
Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj najnowszy numer Gońca Aptecznego:

Czytaj też:

0
Wyraź swoje zdanie i dodaj komentarz :)x
Scroll to Top

Zaloguj się

Zgłoś problem/błąd

Przepraszam. Musisz być zalogowany, aby zobaczyć ten formularz.