fbpx

Jak zrealizować sprzeczne dawkowanie? – Pytanie do redakcji

Autor:
mgr farm.
Dodano: 29/04/2023
Aktualizacja: 29/04/2023
Przepisy o zapisie dawkowania.
Przepisy o zapisie dawkowania.
Czy można wydać więcej niż w dwóch najmniejszych opakowaniach?

Pytanie czytelnika

Czy można wydać wszystkie opakowania przy takim zpisie , chodzi oczywiście o wydanie na 180 dni, jednorazowo, :
1 / formetic 1000 x 120 3 op, dawk. 3 x 1 (rano ),
albo
2/ siofor 850 x 90 3 op , dawk. 3×1 ( rano i wieczór ).
albo
3/nitrendypina 10 * 60 3 op , dawk. 1×1 (rano i wieczorem }

Nasza odpowiedź

Sposób dawkowania zapisany tak, jak w tych przykładach, należy uznać za błędny. Realizując te recepty można wydać nie więcej niż dwa najmniejsze tego leku określone w wykazie leków refundowanych.

Określenie trzy razy dziennie po jednej jest sprzeczne z określeniem rano i wieczorem. Sprzeczny wewnętrznie zapis sposobu dawkowania jest błędny. W przypadku błędnego zapisu należy zgodnie z § 8 pkt 1 podpunkt 4 wydać

§ 8. 1. Realizacja recepty, na której nie wpisano poniższych danych, wpisano je w sposób nieczytelny, błędny lub niezgodny z art. 96a ustawy – Prawo farmaceutyczne, jest dopuszczalna pod warunkiem dokonania  następujących czynności:

4) sposób dawkowania (a w przypadku wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego – sposób stosowania) – osoba wydająca wydaje maksymalnie taką ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, która:

a) w przypadku gdy ten produkt leczniczy, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrób medyczny podlega refundacjinie jest większa od ilości zawartej w dwóch najmniejszych opakowaniach tego produktu, środka lub wyrobu, określonych w wykazie dla tego produktu, środka lub wyrobu, a w przypadku leku recepturowego maksymalnie podwójną ilość leku, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 6 ust. 10 ustawy o refundacji,

b) w przypadku gdy ten produkt leczniczy, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrób medyczny nie podlega refundacji – jest nie większa niż ilość zawarta w dwóch najmniejszych opakowaniach dostępnych w obrocie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

– z wyłączeniem:

– przypadku, w którym sposób dawkowania musi być wpisany zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii,
– produktu leczniczego, w tym leku recepturowego do stosowania zewnętrznego na skórę, w przypadku którego realizacja recepty jest możliwa, jeżeli osoba wystawiająca określiła na tej recepcie częstotliwość stosowania,
– wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro, dla którego realizacja recepty jest możliwa, jeżeli osoba wystawiająca określiła na tej recepcie częstotliwość stosowania;[1]

Podobne rozważania, ale przy poprzednim brzemieniu przepisu są w odpowiedzi na pytanie: Czy dawkowanie 1*0,5 (rano i wieczorem) jest wystarczająco precyzyjne? [Q&A] – Portal opieka.farm

Piśmiennictwo:

  1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie recept, ze zm. Dz.U.2023.487. tekst jednolity

Czy ten materiał był przydatny?
Czy przedstawiony materiał był przydatny?
Hidden

Więcej z kategorii "":

Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj najnowszy numer Gońca Aptecznego:

0
Wyraź swoje zdanie i dodaj komentarz :)x
Scroll to Top

Zaloguj się

Zgłoś problem/błąd

Przepraszam. Musisz być zalogowany, aby zobaczyć ten formularz.