OTC
Ibum Sport
ibuprofen + lewomentol Ibuprofenum + Levomentholum
żel · Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A.
ATC M02AA13niesteroidowe leki przeciwzapalne do stosowania miejscowegosubstancjainne leki z: ibuprofen + lewomentol
Warianty
| Nazwa handlowa | Postać | Dawka | Opakowanie | Kat. | 100% | 50% | 30% | R | bezpłatny | Inne refundacje | Opakowanie | Cena | Dopłata | Szczegóły |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ibum Sport | Żel | (50 mg + 30 mg)/g | 1 × 50 g | OTC | (50 mg + 30 mg)/g · 1 × 50 g | |||||||||
| Bez refundacji · Kategoria: OTC · Postać: Żel | ||||||||||||||
| Ibum Sport | Żel | (50 mg + 30 mg)/g | 1 × 100 g | OTC | (50 mg + 30 mg)/g · 1 × 100 g | |||||||||
| Bez refundacji · Kategoria: OTC · Postać: Żel | ||||||||||||||
Wskazania
Żel o miejscowym działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, przeznaczony do leczenia objawowego bólów mięśniowych, bólów pleców, bólu towarzyszącego chorobom układu mięśniowo- szkieletowego, takim jak lekkie postacie zapalenia stawów, skręcenia, urazy sportowe i nerwobóle.
Substancja czynna i dawka
1 g żelu zawiera 50 mg ibuprofenu (Ibuprofenum) i 30 mg lewomentolu (Levomentholum).
Substancja pomocnicza o znanym działaniu: glikol propylenowy 50,0 mg.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
Postać i wygląd
Żel
Żel bezbarwny o silnym, miętowym zapachu.
Dawkowanie
Podanie na skórę.
Dorośli i młodzież (w wieku powyżej 12 lat)
Nakładać 5 cm do 12 cm żelu (ilość odpowiadająca około 50 mg do 125 mg ibuprofenu) do 3 razy na dobę na bolące miejsce. Żel należy delikatnie wsmarowywać aż do całkowitego wchłonięcia.
Nie należy stosować żelu częściej niż co 4 godziny w ciągu doby i nie dłużej niż przez 2 tygodnie, o ile lekarz nie zaleci inaczej.
Jeżeli nie ma potrzeby smarowania rąk w celach leczniczych, to po każdorazowym wsmarowaniu produktu leczniczego należy umyć ręce.
Dzieci w wieku poniżej 12 lat
Nie ma właściwego wskazania do stosowania produktu leczniczego IBUM Sport w postaci żelu u dzieci w tej grupie wiekowej. Niewskazane jest stosowanie produktu leczniczego bez zalecenia lekarza.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.
Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Występowanie w wywiadzie skurczu oskrzeli, nieżytu nosa lub pokrzywki w związku z przyjmowaniem kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Trzeci trymestr ciąży.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi.
Produktu leczniczego nie należy stosować na skórę uszkodzoną lub będącą w stanie zapalnym.
W przypadku wystąpienia wysypki należy odstawić produkt leczniczy.
Należy zachować ostrożność podczas podawania produktu leczniczego i jednoczesnego stosowania kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Pomimo tego, że ibuprofen wchłania się przez skórę w znacznie mniejszym stopniu niż po podaniu doustnym, należy zachować ostrożność podczas stosowania u pacjentów z chorobą wrzodową (żołądka i (lub) dwunastnicy), niewydolnością nerek lub wątroby.
Ze względu na zawartość glikolu propylenowego produkt może powodować podrażnienie skóry.
Interakcje – z czym nie łączyć
Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji ibuprofenu podawanego miejscowo z innymi lekami. Podczas jednoczesnego stosowania produktu z kwasem acetylosalicylowym lub innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych charakterystycznych dla tej grupy leków.
Lek a ciąża
Ciąża
Zahamowanie syntezy prostaglandyn może negatywnie wpływać na ciążę i (lub) rozwój zarodka, lub płodu. Dane z badań epidemiologicznych sugerują zwiększone ryzyko poronienia, wad rozwojowych serca i wytrzewienia w przypadku stosowania inhibitorów syntezy prostaglandyn we wczesnej ciąży.
Bezwzględne ryzyko wystąpienia wad rozwojowych serca zostaje zwiększone z mniej niż 1% do około 1,5%. Uważa się, że ryzyko to zwiększa się wraz ze zwiększeniem dawki i czasu trwania terapii. U zwierząt wykazano, że podawanie inhibitorów syntezy prostaglandyn skutkowało zwiększoną utratą płodów przed i po implantacji oraz śmiertelnością zarodków lub płodów. Dodatkowo zwiększenie ilości przypadków różnych wad wrodzonych, również układu sercowo-naczyniowego, zgłaszano u zwierząt, którym podawano inhibitory syntezy prostaglandyn podczas okresu organogenezy.
Jeśli nie jest to wyraźnie konieczne, nie należy stosować ibuprofenu podczas pierwszego i drugiego trymestru ciąży. W przypadku stosowania ibuprofenu przez kobiety planujące ciążę oraz w czasie pierwszego i drugiego trymestru ciąży, należy stosować dawkę możliwie najmniejszą, a czas trwania terapii najkrótszy.
Podczas trzeciego trymestru ciąży stosowanie wszystkich inhibitorów syntezy prostaglandyn może powodować ekspozycję płodu na:
- działanie toksyczne na układ krążenia i oddechowy (w tym przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego i nadciśnienie płucne);
- zaburzenia czynności nerek, które mogą postępować, skutkując niewydolnością nerek z małowodziem;
narażenie matki i noworodka pod koniec ciąży na:
- możliwe wydłużenie czasu trwania krwawienia oraz działanie przeciwpłytkowe, które mogą wystąpić nawet podczas stosowania bardzo małych dawek;
- zahamowanie skurczów macicy skutkujące opóźnionym lub przedłużonym porodem.
Dlatego też stosowanie ibuprofenu jest przeciwwskazane podczas trzeciego trymestru ciąży.
Antykoncepcja i planowanie ciąży
Lek a karmienie piersią
Karmienie piersią
Ibuprofen przenika do mleka kobiet karmiących piersią w niewielkich ilościach i nie przewiduje się jego wpływu na dziecko karmione piersią. Miejscowo ibuprofen jako jednoskładnikowy produkt może być stosowany podczas karmienia piersią. Jednak nie ma wystarczających informacji dotyczących przenikania lewomentolu i jego metabolitów do mleka ludzkiego. Ze względu na brak wystarczających danych stosowanie produktu w okresie karmienia piersią nie jest zalecane.
Prowadzenie pojazdów
Brak danych.
Przedawkowanie
Przedawkowanie produktu leczniczego po podaniu miejscowym jest mało prawdopodobne. Objawami przedawkowania ibuprofenu są: bóle głowy, wymioty, senność, niedociśnienie.
Mechanizm działania
Produkt leczniczy wywiera skojarzone działanie zawartych w nim substancji czynnych: ibuprofenu i lewomentolu. Ibuprofen (niesteroidowy lek przeciwzapalny), którego działanie polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn, wykazuje właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jednocześnie
lewomentol zawarty w produkcie leczniczym wywołuje uczucie chłodu w miejscu zastosowania oraz działa lekko znieczulająco.
Substancje pomocnicze
Etanol 96%
Glikol propylenowy
Polisorbat 20
Karbomer EZ-2
Aminometylopropanol
Woda oczyszczona
Niezgodności
Brak danych.
Przechowywanie i termin
2 lata
Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
Data zatwierdzenia tekstu
21.04.2022 r.
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) Ibum Sport
Dokument wczyta się, gdy tu dojedziesz.
Ulotka dla pacjenta
- Ibum Sport, (50 mg + 30 mg)/g — do pobrania