fbpx

Czy niepełne dane leku na recepcie pozwalają na wydanie z refundacją? – Pytanie do redakcji

Autor:
mgr farm.
Dodano: 25/08/2022
Aktualizacja: 05/11/2022
Czy niepełne dane leku na recepcie pozwalają na wydanie z refundacją?

Omawiane zagadnienia:

Pytanie czytelnika

Czy zapis leku na recepcie papierowej
Rp.
Pulmicort (0,25/1ml) 2op
DS 2×1 amp
bez zapisu jednostek przy 0,25 i podanej ilości a 20 amp. oraz bez podanej odpłatności nie stanowi przeszkody do wydania leku na zniżkę?

Nasza odpowiedź

Można wydać lek na zniżkę, gdyż dawka jest wystarczająco dokładnie wskazana. Jednak ilość nie została wystarczająco określona, więc można wydać tylko jedno najmniejsze refundowane opakowanie.

Realizacja recepty, na której nie wpisano wymaganych danych albo wpisano je w sposób nieczytelny, błędny lub niezgodny z art. 96a ustawy PF, jest opisana w § 8. Rozporządzenia w sprawie recept, zmienionego nowelizacją. Ustawa PF w art. 96a ust. 1 pkt. 4 lit. c wymaga określenia dawki, jeżeli lek występuje w więcej niż jednej dawce. W tym samym pkt. lit. d wymaga określenia ilości. Pulmlicort występuje w trzech dawkach i określenie (0,25/1ml) jest wystarczające, żeby nie było wątpliwości, która dawka została zlecona. Odpowiedź na drugą część pytania nie jest prosta. Kiedyś był przepis, określający jakie to opakowania. Aktualnie brakuje jednoznacznego wskazania, że chodzi o najmniejsze zarejestrowane lub refundowane. W przedstawionym zapisie należy uznać, że nie wskazano ilości. Ponieważ nie wskazano też czasu trwania leczenia, należy postąpić zgodnie z § 8 ust. 2 pkt. 1 lit. a i przyjąć, że jest to jedno najmniejsze opakowanie określone w wykazie leków refundowanych.

 

Czy przedstawiony materiał był dla Ciebie interesujący?
TAKNIE

Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Czytaj też:

0
Wyraź swoje zdanie i dodaj komentarz :)x

Poradnik Pigularza już dostępny!

Przewiń do góry

Zaloguj się

Zgłoś problem/błąd

Przepraszam. Musisz być zalogowany, aby zobaczyć ten formularz.