fbpx

Czy dawkowanie “do jonoforezy” jest wystarczające do realizacji recepty na lek recepturowy? – Pytanie do redakcji

Autor:
mgr farm.
Publikacja: 29/06/2022
Butelki z lekami recepturowymi.
Butelki z lekami recepturowymi.
Czy w przypadku, gdy lekarz zapisał na recepcie na lek robiony dawkowanie "do jonoforezy", możliwa jest realizacja takiej recepty i wykonanie leku?

Spis treści

Treść przeznaczona tylko dla pracowników ochrony zdrowia. Zaloguj się.

Pytanie czytelniczki

Rp : 1% Kalii jodati sol. 100ml DS. do jonoforezy

czy zapis ” do jonoforezy” wystarczy do zrealizowania tej recepty ? czy wymagana jest częstotliwość stosowania? Dziękuję za odpowiedź.

Nasza odpowiedź

W mojej opinii niestety taki zapis dawkowania uniemożliwia zrealizowanie recepty. Leki do stosowania zewnętrznego na skórę nie muszą mieć określonego dawkowania, ale muszą mieć podaną częstotliwość aplikacji. Poniżej podaję adekwatny fragment rozporządzenia w sprawie recept.

§ 8. 1. Realizacja recepty, na której nie wpisano poniższych danych, wpisano je w sposób nieczytelny, błędny lub niezgodny z art. 96a ustawy – Prawo farmaceutyczne, jest dopuszczalna pod warunkiem dokonania następujących czynności:

4) sposób dawkowania (a w przypadku wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego – sposób stosowania) – osoba wydająca wydaje maksymalnie taką ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, która:

a) w przypadku gdy ten produkt leczniczy, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrób medyczny podlega refundacji – nie jest większa od ilości zawartej w dwóch najmniejszych opakowaniach tego produktu, środka lub wyrobu, określonych w wykazie dla tego produktu, środka lub wyrobu, a w przypadku leku recepturowego maksymalnie podwójną ilości leku, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 6 ust. 10 ustawy o refundacji (…)

– z wyłączeniem (…) produktu leczniczego, w tym leku recepturowego do stosowania zewnętrznego na skórę, w przypadku którego realizacja recepty jest możliwa, jeżeli osoba wystawiająca określiła na tej recepcie częstotliwość stosowania (…).[1]

Temat został omówiony szerzej w osobnym opracowaniu. (Patrz: Przepisy o zapisie dawkowania leków – Kompendium”.)

Piśmiennictwo

  1. Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 17.06.2021 r. zmieniające rozporządzenie sprawie recept. Dz.U.2021.1114 pełny tekst

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
FB
Twitter/X
LinkedIn
WhatsApp
Email
Wydrukuj

Czytaj też:

0
Wyraź swoje zdanie i dodaj komentarz :)x

Zaloguj się