fbpx

Pytanie czytelnika

Czy błędny zapis dawkowania taki jak “1 tabl.” bez podania częstotliwości można uznać za brak dawkowania w ogóle i wydać 2 najmniejsze opakowania leku z wykazu leków refundowanych lub 2 najmniejsze zarejestrowane z listy 100%?

Przykłady e-recept:

Enarenal 10 mg, 2 op. po 60 tabl.
D.S.: 1 tabl.

Clexane 100 mg, 2 op. po 10 amp.
D.S.: 1 amp s.c.

Kaldyum 2 op. po 100 kaps.
D.S.: 1 kaps.

Ins. NovoRapid Penfill 100j.m./ml, 2 op. po 5 amp.
D.S.: 2 j.m.

Krótka odpowiedź

Podane w pytaniu przykłady dawkowania nie tyle należy uznać za brak dawkowania w ogóle, ile po prostu zakwalifikować je jako błędne. Skutek natomiast jest identyczny i w przypadku leków refundowanych wydajemy dwa najmniejsze opakowania z wykazu leków refundowanych, a w przypadku leków niepodlegających refundacji dwa najmniejsze opakowania dostępne w obrocie. Warto podkreślić, że w nowej zaktualizowanej wersji przepisu nie mam mowy o opakowaniach dopuszczonych do obrotu, a o tych faktycznie dostępnych. Szczegółowe informacje dotyczące interpretacji dawkowania na receptach omawia osobny artykuł. (Patrz: Nowe przepisy o zapisie dawkowania leków – Kompendium”.)

Wyjaśnienie

Zapis mówiący co można zrobić kiedy sposób dawkowania nie został naniesiony na recepcie lub jest nieczytelny, błędny lub niezgodny z przepisami znajdziemy w paragrafie 8 rozporządzenia w sprawie recept z dn. 23.12.2020 r. Brzmi on następująco:

§ 8. 1. Realizacja recepty, na której nie wpisano poniższych danych, wpisano je w sposób nieczytelny, błędny lub niezgodny z art. 96a ustawy – Prawo farmaceutyczne, jest dopuszczalna pod warunkiem dokonania następujących czynności:

4) sposób dawkowania (a w przypadku wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego – sposób stosowania) – osoba wydająca wydaje maksymalnie taką ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, która:

a) w przypadku gdy ten produkt leczniczy, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrób medyczny podlega refundacji – nie jest większa od ilości zawartej w dwóch najmniejszych opakowaniach tego produktu, środka lub wyrobu, określonych w wykazie dla tego produktu, środka lub wyrobu, a w przypadku leku recepturowego maksymalnie podwójną ilości leku, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 6 ust. 10 ustawy o refundacji,

b) w przypadku gdy ten produkt leczniczy, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrób medyczny nie podlega refundacji – jest nie większa niż ilość zawarta w dwóch najmniejszych opakowaniach dostępnych w obrocie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

– z wyłączeniem:

– przypadku, w którym sposób dawkowania musi być wpisany zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii,

– produktu leczniczego, w tym leku recepturowego do stosowania zewnętrznego na skórę, w przypadku którego realizacja recepty jest możliwa, jeżeli osoba wystawiająca określiła na tej recepcie częstotliwość stosowania,

– wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro, dla którego realizacja recepty jest możliwa, jeżeli osoba wystawiająca określiła na tej recepcie częstotliwość stosowania;[1]

Zobacz też:

REKLAMA

Piśmiennictwo:

  1. Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 17.06.2021 r. zmieniające rozporządzenie sprawie recept. Dz.U.2021.1114 pełny tekst

Zadaj swoje pytanie

Masz problem z receptą, z trudnym przypadkiem, czy chcesz po prostu pogłębić swoją wiedzę? Zadaj pytanie naszej redakcji. Odpowiemy drogą mailową, a interesujące odpowiedzi zostaną opublikowane w sekcji Pytania i odpowiedzi.
Cytuj ten artykuł jako:
Patrycja Cieślik, Czy błędny zapis dawkowania jest równoznaczny z brakiem dawkowania? [Q&A], Portal opieka.farm (https://opieka.farm/pytania/czy-bledny-zapis-dawkowania-jest-rownoznaczny-z-brakiem-dawkowania-qa/) [dostęp: 26 października 2021]
Podziel się:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
REKLAMA
0
Wyraź swoje zdanie i dodaj komentarz :)x
Przewiń do góry

Kurs na www.farmaceuta.pro:

Opieka farmaceutyczna w astmie i POChP

Zobacz przykładową lekcję