Saszetki na grypę i przeziębienie: porównanie składów

Porównanie składów saszetek na objawy przeziębienia i grypy. Tabela jest interaktywna i pozwala zarówno na wyszukiwanie w czasie rzeczywistym (po nazwie) jak i sortowanie od największej zawartości danej substancji leczniczej. Da porównania uwzględniono także kilka najpopularniejszych tabletek o podobnym składzie (oznaczono: tabl.). Jak korzystać z tabel na opieka.farm? Kliknij na substancję leczniczą w nagłówku, aby sprawdzić które leki zawierają jej najwęcej lub w polu Szukaj zacznij wpisywać nazwę, np. grip…..

Apap (tab.)500
Apap Extra (tab.)50065
Apap Noc (tab.)500Difenhydramina (25mg)
Apap Przeziębienie HOT6505010
Ascalcin PLUS 500300Wapń (200 mg)
Aspirin C400250
Aspirin PRO (tab.)500
Coldrex MaxGrip10004010
Efferalgan500
Efferalgan Forte1000
Febrisan 7506010
Febrisan Zatoki500525
Fervex50020025
Fervex Junior28010010
Flucontrol Hot1000104
Gripex (tab.)3253010
Gripex HotActiv6505010
Gripex HotActiv Forte (Hot Max)100010012,5
Gripex HotZatoki 65060420
Gripex Max (tab.)5003015
Polopiryna (tab.)300
Polopiryna Complex50015,582
Polopiryna Max (tab.)500
Polopiryna MaxHot 50030050
Theraflu ExtraGrip6501020
Theraflu MaxGrip (Choligrip MAX)10007010
Theraflu Zatoki65010
Vicks SymptoMed650164
Vicks SymptoMed Complete50010Gwajafenezyna (200 mg)
Vicks SymptoMed Max1000164

Krótka charakterystyka składników:

Paracetamol. Lek z kategorii nieopioidowych leków przeciwbólowych. Powszechnie stosowany w leczeniu bólu o małym i średnim nasileniu oraz jako środek przeciwgorączkowy. Nie działa przeciwzapalnie

Kwas acetylosalicylowy (ang. ASA – acetylsalicylic acid). Lek z grupy NLPZ o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym.

Kofeina. Alkaloid purynowy o działaniu psychostymulującym.

Kwas askorbinowy. Witamina C.

Czytaj też:  Antyhistaminiki H1 dostępne w Polsce: I i II generacja

Pseudoefedryna i fenylefryna. Aminy sympatykomimetyczne łagodzące objawy przeziębienia.

Feniramina, chlorfeniramina i difenhydramina. Antyhistaminowe nieselektywne leki pierwszej generacji.

Dekstrometorfan. Agonista receptorów opioidowych pozbawiony działania przeciwbólowego.

Gwajafenazyna. Sekretolityczny lek wykrztuśny.

Zobacz też Czytaj też: Fenylefryna, paracetamol, feniramina i reszta: krótka charakterystyka

Dawkowanie:

LekDawkowanie
Apap Przeziębienie HOTDorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 saszetka co 4-6h (max 6 saszetek na dobę)
Apap (tab.)Dorośli: 1-2 tabletki 3-4 razy na dobę, maksymalna dawka dobowa wynosi 8 tabletek. Dzieci powyżej 12 roku życia: 1 tabletka 3-4 razy na dobę.
Apap Extra (tab.)Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia: 1-2 tabletki co 4-6 godzin
Apap Noc (tab.)Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1-2 tabletki na 30 min. przed snem.
Ascalcin PLUS Dorośli: 1-2 saszetki 3 razy dziennie (maksymaln dawka dobowa - 6 saszetek). Dzieci powyżej 12 lat: 1 saszetka 3 razy dziennie (maksymalna dawka dobowa - 4 saszetki).
Aspirin CDorośli: 1-2 tabletki musujące, co 4-8 godzin (maksymalnie 8 na dobę). Dzieci powyżej 9 lat: 1 tabletka co 4-8 godzin (maksymalnie 3 na dobę)
Aspirin PRO (tab.)Dorośli i dzieci powyżej 16 lat: 1-2 tabletki co 4-8 godzin (maksymalnie 6 na dobę)
Choligrip MAX Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 saszetka co 4-8 godzin
Coldrex MaxGripDorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 saszetka co 4-8 godzin
EfferalganDorośli i młodzież powyżej 15 roku życia: 1-2 tabletki jednorazowo lub 2-3 razy dziennie. Dzieci od 7-13 roku życia - 1/2 tabletki 1-3 razy dziennie
Efferalgan Vitamin CDorośli i młodzież powyżej 15 roku życia: 1-2 tabletki jednorazowo lub 2-3 razy dziennie. Dzieci od 7-13 roku życia - 1/2 tabletki 1-3 razy dziennie
Efferalgan ForteDorośli i dzieci o masie ciała większej niż 50 kg (w wieku powyżej 15 lat): 1 tabletka co 6 do 8 godzin (do 3 razy na dobę)
Febrisan Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat 1 saszetka co 4-6 godzin.
Fervex / Fervex D (bez cukru)Dorośli i dzieci powyżej 15 lat: 1 saszetka 2 lub 3 razy na dobę co 4-6 godzin
Fervex JuniorDorośli i dzieci powyżej 6 lat: 1 saszetka 2 lub 3 razy na dobę co 4-6 godzin
Gripex (tab.)Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia: 2 tabletki 3-4 razy na dobę. Dzieci w wieku 7-12 lat: 1 tabletkę, 3-4 razy na dobę
Gripex HotActivDorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 saszetka co 4-6 godzin. Makymalnie 6 na dobę.
Gripex HotActiv ForteDorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 saszetka co 4-6 godzin. Makymalnie 4 na dobę.
Gripex HotMaxDorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 saszetka co 4-6 godzin. Makymalnie 4 na dobę.
Gripex HotZatoki Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 saszetka co 4-6 godzin. Makymalnie 4 na dobę.
Polopiryna (tab.)Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: od 1 do 2 tabletek co 4 godziny. Maksymalnie 3g na dobę.
Polopiryna ComplexDorośli i młodzież w wieku powyżej 16 lat. 1 saszetka co 6 - 8 godzin w zależności od potrzeby.
Polopiryna Max (tab.)Dorośli i młodzież w wieku powyżej 16 lat. 1-2 tabletki jednorazowo. Maksymalnie 3g na dobę.
Polopiryna MaxHot Dorośli, młodzież w wieku 16 lat i powyżej 1 saszetka co 6-8 godzin w zależności od potrzeby.
Theraflu ExtraGripDorośli i dzieci powyżej 12 roku życia 1 saszetka 3 razy na dobę, nie częściej niż co 4 godziny.
Vicks AntigripDorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 saszetka co 4-6 godzin. Makymalnie 4 na dobę.
Vicks Antigrip MaxDorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 saszetka co 4-6 godzin. Makymalnie 4 na dobę.
Vicks SymptoMedDorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 saszetka co 4-6 godzin. Makymalnie 4 na dobę.
Vicks SymptoMed MaxDorośli: jedna saszetka co 6-8 godzin. Nie należy stosować więcej niż 4 saszetki w ciągu doby.
Theraflu ZatokiDorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 saszetka co 4-6 godzin. Makymalnie 3 na dobę.
Gripex Max (tab.)Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1-2 tabl. x 3-4/24h
Czytaj też:  Katar w ciąży: leki, woda morska i olejki eteryczne

Data ostatniej aktualizacji: 28.12.2017.

mgr farm. Jakub Dereń

Absolwent Wydziału Farmaceutycznego UJ CM. Wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji (PTSF). Odbywał staż w Aptece u Farmaceutów (AuF) w roku 2016/17 pracując m.in. przy cyklu Notatki stażysty.

[artykuły]

Cytuj ten artykuł jako:
Jakub Dereń, i in.: Saszetki na grypę i przeziębienie: porównanie składów, Portal opieka.farm (https://opieka.farm/opracowania/saszetki-na-grype-i-przeziebienie-porownanie-skladow/) [dostęp: 20 lipca 2018]

Forum dyskusyjne - brak dostępu. Zawartość serwisu kierowana jest tylko do osób wykonujących zawód medyczny, m.in. farmaceutów, lekarzy, techników farmaceutycznych i pielęgniarek. Jeśli posiadasz już konto zaloguj się ↗

Jeśli nie posiadasz konta, a jesteś związany z medycyną lub farmacją - zarejestruj się.

147 Udostępnień
Udostępnij147
+1
Udostępnij
Email
Pocket
WhatsApp