Saszetki na grypę i przeziębienie: porównanie składów

W opracowaniu znajdziesz przydatne w codziennej pracy porównanie składów saszetek na objawy przeziębienia i grypy umieszczone w praktycznej tabeli.

Tabela jest interaktywna i pozwala zarówno na wyszukiwanie w czasie rzeczywistym (po nazwie), jak i sortowanie od największej zawartości danej substancji leczniczej. Dla porównania uwzględniono także kilka najpopularniejszych tabletek o podobnym składzie (oznaczono: tabl.). Jak korzystać z tabel na opieka.farm? Kliknij na substancję leczniczą w nagłówku, aby sprawdzić które leki zawierają jej najwięcej lub w polu Szukaj zacznij wpisywać nazwę, np. grip…

Apap Przeziębienie HOT6505010
Ascalcin PLUS 500300Wapń (200 mg)
Aspirin C400250
Aspirin Complex50030
Coldrex MaxGrip10004010
Coldrex Muco Grip50010Gwajafenezyna (200 mg)
Efferalgan500
Efferalgan Forte1000
FastGrip Hot50020025
Febrisan 7506010
Febrisan Zatoki500525
Fervex50020025
Fervex Junior28010010
Fervex D 50020025
Flucontrol Hot1000104
Gripex HotActiv6505010
Gripex HotActiv Forte (Hot Max)100010012,5
Gripex HotZatoki 65060420
Laboratoria PolfaŁódź Przeziębienie i Grypa500300Wapń (200 mg)
Polopiryna Complex50015,582
Polopiryna MaxHot 50030050
Pyramidon500300Wapń (200 mg)
Theraflu ExtraGrip6501020
Theraflu MaxGrip (Choligrip MAX)10007010
Theraflu Przeziębienie50030
Theraflu Zatoki65010
Vicks AntiGrip (SymptoMed) Max1000164
Vicks AntiGrip Complex (SymptoMed Complete)50010Gwajafenezyna (200 mg)
Vicks SymptoMed650164

W tabeli poniżej znajdziesz zestawienie składów najczęściej wydawanych tabletek na przeziębienie lub grypę. Możesz porównać je z zawartością saszetek. 

Apap Extra50065
Apap Noc500Difenhydramina (25mg)
FluControl MAX650104
Gripex3253010
Gripex Max5003015
Gripex Noc50030215
Grypostop3253015
Tabcin Trend250202
Theraflu Total Grip5006,1Gwajafenezyna (100 mg)

Czytaj też:
Saszetki na grypę i przeziębienie: porównanie składów
”]

Krótka charakterystyka składników

Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę substancji leczniczych, które najczęściej dostępne są w preparatach na przeziębienie i grypę. 

Paracetamol. Lek z kategorii nieopioidowych leków przeciwbólowych. Powszechnie stosowany w leczeniu bólu o małym i średnim nasileniu oraz jako środek przeciwgorączkowy.

Kwas acetylosalicylowy (ang. ASA – acetylsalicylic acid). Lek z grupy NLPZ o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym.

Kofeina. Alkaloid purynowy o działaniu psychostymulującym.

Kwas askorbinowy. Witamina C.

Pseudoefedryna i fenylefryna. Aminy sympatykomimetyczne o działaniu obkurczającym na naczynia krwionośne nosa.

Feniramina, chlorfeniramina i difenhydramina. Antyhistaminowe, nieselektywne leki pierwszej generacji.

Dekstrometorfan. Agonista receptorów opioidowych pozbawiony działania przeciwbólowego.

Gwajafenazyna. Sekretolityczny lek wykrztuśny.

Czytaj też:
Fenylefryna, paracetamol, feniramina i reszta: krótka charakterystyka

Dawkowanie

Dawkowanie poszczególnych preparatów zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych przedstawiono w tabeli poniżej.

LekDawkowanie
Apap Przeziębienie HOTDorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 saszetka co 4-6h (max 6 saszetek na dobę)
Apap (tab.)Dorośli: 1-2 tabletki 3-4 razy na dobę, maksymalna dawka dobowa wynosi 8 tabletek. Dzieci powyżej 12 roku życia: 1 tabletka 3-4 razy na dobę.
Apap Extra (tab.)Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia: 1-2 tabletki co 4-6 godzin
Apap Noc (tab.)Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1-2 tabletki na 30 min. przed snem.
Ascalcin PLUS Dorośli: 1-2 saszetki 3 razy dziennie (maksymaln dawka dobowa - 6 saszetek). Dzieci powyżej 12 lat: 1 saszetka 3 razy dziennie (maksymalna dawka dobowa - 4 saszetki).
Aspirin CDorośli: 1-2 tabletki musujące, co 4-8 godzin (maksymalnie 8 na dobę). Dzieci powyżej 9 lat: 1 tabletka co 4-8 godzin (maksymalnie 3 na dobę)
Aspirin PRO (tab.)Dorośli i dzieci powyżej 16 lat: 1-2 tabletki co 4-8 godzin (maksymalnie 6 na dobę)
Choligrip MAX Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 saszetka co 4-8 godzin
Coldrex MaxGripDorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 saszetka co 4-8 godzin
EfferalganDorośli i młodzież powyżej 15 roku życia: 1-2 tabletki jednorazowo lub 2-3 razy dziennie. Dzieci od 7-13 roku życia - 1/2 tabletki 1-3 razy dziennie
Efferalgan Vitamin CDorośli i młodzież powyżej 15 roku życia: 1-2 tabletki jednorazowo lub 2-3 razy dziennie. Dzieci od 7-13 roku życia - 1/2 tabletki 1-3 razy dziennie
Efferalgan ForteDorośli i dzieci o masie ciała większej niż 50 kg (w wieku powyżej 15 lat): 1 tabletka co 6 do 8 godzin (do 3 razy na dobę)
Febrisan Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat 1 saszetka co 4-6 godzin.
Fervex / Fervex D (bez cukru)Dorośli i dzieci powyżej 15 lat: 1 saszetka 2 lub 3 razy na dobę co 4-6 godzin
Fervex JuniorDorośli i dzieci powyżej 6 lat: 1 saszetka 2 lub 3 razy na dobę co 4-6 godzin
Gripex (tab.)Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia: 2 tabletki 3-4 razy na dobę. Dzieci w wieku 7-12 lat: 1 tabletkę, 3-4 razy na dobę
Gripex HotActivDorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 saszetka co 4-6 godzin. Makymalnie 6 na dobę.
Gripex HotActiv ForteDorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 saszetka co 4-6 godzin. Makymalnie 4 na dobę.
Gripex HotMaxDorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 saszetka co 4-6 godzin. Makymalnie 4 na dobę.
Gripex HotZatoki Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 saszetka co 4-6 godzin. Makymalnie 4 na dobę.
Polopiryna (tab.)Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: od 1 do 2 tabletek co 4 godziny. Maksymalnie 3g na dobę.
Polopiryna ComplexDorośli i młodzież w wieku powyżej 16 lat. 1 saszetka co 6 - 8 godzin w zależności od potrzeby.
Polopiryna Max (tab.)Dorośli i młodzież w wieku powyżej 16 lat. 1-2 tabletki jednorazowo. Maksymalnie 3g na dobę.
Polopiryna MaxHot Dorośli, młodzież w wieku 16 lat i powyżej 1 saszetka co 6-8 godzin w zależności od potrzeby.
Theraflu ExtraGripDorośli i dzieci powyżej 12 roku życia 1 saszetka 3 razy na dobę, nie częściej niż co 4 godziny.
Vicks AntigripDorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 saszetka co 4-6 godzin. Makymalnie 4 na dobę.
Vicks Antigrip MaxDorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 saszetka co 4-6 godzin. Makymalnie 4 na dobę.
Vicks SymptoMedDorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 saszetka co 4-6 godzin. Makymalnie 4 na dobę.
Vicks SymptoMed MaxDorośli: jedna saszetka co 6-8 godzin. Nie należy stosować więcej niż 4 saszetki w ciągu doby.
Theraflu ZatokiDorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 saszetka co 4-6 godzin. Makymalnie 3 na dobę.
Gripex Max (tab.)Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1-2 tabl. x 3-4/24h

Data ostatniej aktualizacji: 23.10.2018.

mgr farm. Jakub Dereń

Absolwent Wydziału Farmaceutycznego UJ CM. Wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji (PTSF). Odbywał staż w Aptece u Farmaceutów (AuF) w roku 2016/17 pracując m.in. przy cyklu Notatki stażysty.

[artykuły]

Cytuj ten artykuł jako:
Jakub Dereń, i in.: Saszetki na grypę i przeziębienie: porównanie składów, Portal opieka.farm (https://opieka.farm/opracowania/saszetki-na-grype-i-przeziebienie-porownanie-skladow/) [dostęp: 14 listopada 2018]



Ten temat zawiera 7 odpowiedzi, ma 7 głosów, i został ostatnio zaktualizowany przez  Aleksandra Wanat 1 rok, 1 miesiąc temu.

  • Autor
    Wpisy
  • #8110 Punkty: 1

    Kasia Chwedczuk mgr farm.
    2 pkt.

    Wyświetla mi się, że gripex Hotactiv i Hotacive forte zawierają Asa 650 i 1000, wkradł się błąd? chyba, że to u mnie źle oddtwarza się tabelka?

    1 użytkownik uznał wypowiedź za pomocną.
  • #8123 Punkty: 1

    Aleksandra Rak mgr farm.
    15 pkt.

    “Paracetamol- Nieopioidowy lek przeciwzapalny o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.”

    Paracetamol to nie jest LEK PRZECIWZAPALNY.

     

    1 użytkownik uznał wypowiedź za pomocną.
    • #8208 Punkty: 0

      Jakub Dereń mgr farm.
      47 pkt.

      Dziękuję za zwrócenie uwagi. To “oczywista, oczywistość”. ?

  • #8133 Punkty: 2

    Konrad Tuszyński mgr farm.
    966 pkt.

    Kuba paracetamol działa słabo przeciwzapalnie (jak pokazują też testy in vitro) ale popraw opis na: nieopioidowy lek przeciwbólowy, bo taka jest obecnie klasyfikacja. Nie ma to klinicznie znaczenia (na bóle o podłożu zapalnym jak przy RZS czy zapalenie zatok też działa), tak samo jak nie ma znaczenia czy nazwiemy kotrimoksazol antybiotykiem czy chemioterapeutykiem.  Tabela faktycznie coś się źle generuje, dzięki Kasiu za czujność, juz patrzymy.

    2 użytkowników uznało wypowiedź za pomocną.
  • #10153 Punkty: 2

    Kamil Matczuk student
    2 pkt.

    Coldrex MaxGrip zawiera chlorowodorek fenylefryny(agonista receptora alfa), a nie feniraminy(antagonista H1).

     

    Pozdrawiam

    2 użytkowników uznało wypowiedź za pomocną.
  • #12005 Punkty: 3

    Maria Kowalczuk mgr farm.
    239 pkt.

    Brakuje jednej linii poziomej rozgraniczającej dwa preparaty i jednej pionowej pomiędzy składnikami leków.

    Preparatów pewnie będzie przybywać i moim zdaniem korzystanie z tabelki, ułatwiłoby pokolorowanie pól dla poszczególnych składników takimi delikatnymi, pastelowymi, barwami. Być może, naniesione ilości będą wtedy wymagały wytłuszczenia. Ułatwiłoby to odbiór, zwłaszcza na mniejszych ekranach, które nie obejmują całości tabeli. 🙂

    paracetamol – błękit

    ASA – biel

    wit. C – cytrynka

    fenylefryna – ciemnożólty

    pseudoefedryna – seledyn

    antyhistaminiki ? byleby się nie gryzły z seledynem i różem 🙂

    dekstrometorfan – róż

    kofeina – kawa z mlekiem

     

    3 użytkowników uznało wypowiedź za pomocną.
  • #23272 Punkty: 2

    Aleksandra Wanat mgr farm.
    12 pkt.

    Fervex Junior można stosować od 6 roku życia.

    2 użytkowników uznało wypowiedź za pomocną.

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.

147 Udostępnień
Udostępnij147
+1
Udostępnij
Email
Pocket
WhatsApp